Kowalczyk: Trzy kule na wyciągnięcie narty

To pewnie jeszcze nie koniec radości w tym sezonie - zapowiedziała Justyna Kowalczyk jeszcze na igrzyskach w Vancouver. Biegiem łączonym w Lahti rozpoczyna w sobotę ostatnią prostą w obronie Kryształowej Kuli za Puchar Świata. - Ale jaja, mam szansę wygrać sprinty - śmiała się Kowalczyk w Kanadzie. Relacja na żywo na Sport.pl

Na osiem startów przed końcem rywalizacji Polka jest bliska powtórzenia wyczynu fenomenalnej Virpi Kuitunen z 2007 roku. Finka wywalczyła wtedy trzy Kryształowe Kule - za klasyfikację generalną, dystanse i sprinty. - Ale jaja, mam szansę wygrać sprinty - śmiała się Kowalczyk w Kanadzie. Śmiała się, bo na krótkich dystansach nigdy dobrze nie biegała, a już przepychanek po płaskich ulicach w miastach wręcz nie znosi. Dlatego co roku opuszcza grudniowy bieg łyżwą w Düsseldorfie. W tym sezonie przygotowała się jednak solidnie, przede wszystkim do sprintów klasykiem, w których zdobyła srebro na igrzyskach. Na razie w klasyfikacji PŚ jest druga. Ale liderka i murowana kandydatka do wygrania kuli za sprinty, czyli Słowenka Petra Majdić, jest kontuzjowana od igrzysk, kiedy podczas treningu przed startem o medale spadła w kilkumetrową przepaść i złamała pięć żeber. Kowalczyk traci do niej siedem punktów i jest wręcz nieprawdopodobne, by jej nie wyprzedziła w dwóch sprintach, które pozostały do końca sezonu. A przewagę nad rywalkami ma dość bezpieczną (144 pkt nad Aino-Kaisą Saarinen).

Kryształowych Kul za klasyfikację generalną nikt Polce raczej nie odbierze, choć nie wiadomo, w jakiej będzie formie, bo po powrocie z Vancouver chorowała. Oboje z trenerem Aleksandrem Wierietielnym zapewniają, że forma nie mogła ulecieć wraz z olimpijskim złotem. Polka to zbyt dobra i doświadczona biegaczka, by w dwa tygodnie stracić to, na co ciężko pracowała przez cały sezon.

Klasyfikacja generalna PŚ w biegach: 1. Justyna Kowalczyk 1595 pkt; 2. Petra Majdić (Słowenia) 1191; 3. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 909; 4. Arianna Follis (Włochy) 707; 5. Kristin Stoermer-Steira (Norwegia) 585; 6. Marit Bjoergen (Norwegia) 556. Klasyfikacja PŚ na dystansach: 1. Kowalczyk 756; 2. Majdić 425; 3. Saarinen 414; 4. Charlotte Kalla (Szwecja) 368. Klasyfikacja PŚ w sprintach: 1. Majdić 446; 2. Kowalczyk 439; 3. Saarinen 295; 4. Hanna Falk (Szwecja) 276.

Justyna Kowalczyk ? będzie miała ulicę?

Więcej o: