Vancouver 2010: Kowalczyk ostro szarżuje: Bez "pomagaczy" Bjoergen nie miałaby szans

Justyna Kowalczyk znów atakuje najgroźniejszą rywalkę: - Marit Bjoergen dobrze wie, że bez tych swoich ?pomagaczy", nie bardzo miałaby tu co robić ze mną i innymi dziewczynami. Norwegowie bardzo mocno się wypowiadają na temat dopingu w Rosji, który jest oczywiście zły i nie powinno go być, a potem sami stosują doping w formie leków.

Zdania lekarzy w kwestii stosowania leków wziewnych przez astmatyków są podzielone. Jedni uważają, że znacząco wzmagają one wydolność zawodniczki, inni - powołując się na najnowsze badania - dowodzą, że ich wpływ jest minimalny.

Kowalczyk atakuje rywalki: zróbmy oddzielne zawody dla astmatyków Nasza mistrzyni niedwuznacznie sugeruje, że rywalki się szprycują. Olśniły ją prawdopodobnie ich zwycięstwa, bo Marit Bjoergen nie zachorowała na astmę dopiero w trakcie biegu łączonego, a w przededniu startu Kowalczyk nie przypominała światu (choć robiła to przed igrzyskami, jak zwracacie uwagę na forum), że Norweżka leczy się sterydami. Przypomniała, gdy złota medalistka ją pokonała. Czy raczej, uściślając, zdeklasowała - komentuje na blogu Rafał Stec.

Polka wczoraj jeszcze ostrzej wypowiedziała się o swoich rywalkach astmatyczkach: - A cóż ja mogę powiedzieć o Marit? Przyjechała tu się nawdychać, a potem biegać, i niech się tym zajmie zamiast podważać decyzję jury [chodzi o decyzję w sprawie dyskwalifikacji Kowalczyk na trasie biegu łączonego - przyp. red.]. Od tego są inni ludzie, od decydowania o błędach na trasie lub ich braku. Marit czuje się widocznie zagrożona, bo dobrze wie, że bez tych swoich "pomagaczy", nie bardzo miałaby tu co robić ze mną i innymi dziewczynami. Jest starszą zawodniczką i dobrze wie, że za parę lat, gdy ja będę w jej wieku, mogę mieć po prostu lepsze rezultaty.

Zarzuty Polki, że Norweżki wykorzystują astmę, by się legalnie dopingować, odbiły się echem w Norwegii. Norweskie media uważają, że Polka traci nerwy, bo nie udało się jej do tej pory wywalczyć złota: - Tak? A bardzo się cieszę. Skoro nie mają nic do ukrycia, to w czym jest problem? Bardzo się cieszę, że jest jakaś dyskusja, bo to wreszcie raz na zawsze powinno być wyjaśnione. Albo dopuśćmy leki na astmę dla wszystkich albo zróbmy oddzielne zawody dla astmatyków. To jest coś niesamowitego, że w biegach, kolarstwie, czy innych sportach wytrzymałościowych, jest tyle ludzi chorych na astmę.

Czy Polka jako najlepsza biegaczka świata powinna zniżać się do takiego poziomu i wygadywać takie rzeczy? - Myślę, że jako najlepsza biegaczka świata, no już nie najlepsza, bo Marit jest tutaj lepsza ode mnie, właśnie powinnam mówić o takich rzeczach, bo to jest niesprawiedliwie - odpowiada Polka. - Norwegowie bardzo mocno się wypowiadają na temat dopingu w Rosji, który jest oczywiście zły i nie powinno go być, a potem sami stosują doping w formie leków. Różnica jest tylko taka, że mają papiery na astmę. Gdzie tu jest jakaś logika? Zachowajmy umiar. Była już wojna na serwismenów, podbieranie sobie ludzi, to teraz ma być licytacja na lekarzy?

Zresztą nie wiadomo, czy w przyszłości sama Kowalczyk nie będzie korzystać z ułatwień dla astmatyczek. - Zrobiliśmy badania na astmę - opowiada Polka. - I proszę mi wierzyć, że jako zupełnie zdrowa osoba, zabrakło mi pół procenta, żeby wyszła astma. Badanie polega na przyjęciu leków i sprawdzeniu, o ile powiększyła się pojemność płuc. Za pierwszym razem mi tak wyszło. Jestem przekonana, że gdybyśmy próbowali, poćwiczyli, potrenowali jak do tego badania podejść, to byśmy do czegoś doszli i też bym miała astmę.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! ?

Całą rozmowa z Kowalczyk na Sport.pl ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA