Vancouver 2010. Norwegowie nie złożą wniosku o dyskwalifikację Justyny Kowalczyk

Norwegowie na niedzielnej konferencji prasowej powiedzieli, że nie złożą wniosku o dyskwalifikację Justyny Kowalczyk, który Polce odebrałby brązowy medal z biegu łączonego na 15 km.

- To nie byłoby w porządku, gdybym w ten sposób zdobyła ten medal. Nic by dla mnie nie znaczył - powiedziała na konferencji prasowej Norweżka Kristin Steira, która w biegu łączonym zajęła czwarte miejsce.

W piątek triumfowała jej rodaczka Marit Bjoergen, przed Anną Haag ze Szwecji. O trzecie miejsce walczyły do ostatnich metrów Justyna Kowalczyk i właśnie Steira. Minimalnie lepsza okazała się Polka, dosłownie o czubek buta.

Ekipa Norwegii od razu po biegu złożyła protest przeciwko Kowalczyk. - Po biegu bałam się, że mnie zdyskwalifikują, bo jury zauważyło, jak podczas biegu klasykiem użyłam kroku łyżwowego. Wszystkie zawodniczki tak robią, ale ja nie umiem tego za bardzo ukryć. Po biegu musiałam iść do FIS i się tłumaczyć sędziom, głosowali nawet czy mnie zdyskwalifikować czy nie! - mówiła tuż po biegu Kowalczyk.

Sędziowie, po głosowaniu, go odrzucili. Norwegowie zastanawiali się, czy jednak nie złożyć protestu do FIS. Mieli 72 godziny na protest przed odpowiednim organem narciarskiej federacji, który jest ponad jury. Wtedy on zdecydowałby o medalu Kowalczyk.

W sobotę norweska telewizja NRK zamieściła w internecie zdjęcia i nagranie, na których widać, jak Justyna Kowalczyk podczas piątkowego biegu łączonego na 15 km przez moment wykonuje na trasie stylu klasycznego zakazany krok łyżwowy. Chodziło o inny fragment trasy niż ten, nad którym debatowało jury tuż po biegu.

W niedzielę na konferencji prasowej Norwegowie zdecydowali, że nie będą domagać się dyskwalifikacji najlepszej polskiej biegaczki.

Justyna Kowalczyk w Vancouver wywalczyła do tej pory dwa medale - srebrny w sprincie i brązowy w biegu łączonym na 15 km. W sobotę 27 lutego Polka pobiegnie na 30 km techniką klasyczną. To jej koronna konkurencja - jest główną faworytką do złotego medalu.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

Relacje z olimpijskich aren Z czuba i na żywo ?

Więcej o: