Vancouver 2010. Norwegowie chcą odebrać medal Justynie Kowalczyk

Norwegowie zamierzają nadal protestować w sprawie biegu łączonego na 15 km, w którym wykroczenia dopuściła się Justyna Kowalczyk. Jedno zażalenie sędziowie już odrzucili, ale media norweskie pokazują dowody, które mogą odebrać Polce medal.

Kowalczyk minimalnie wyprzedziła w końcówce Norweżkę Kristin Stoermer Steirę i zdobyła brązowy medal. Ekipa Norwegii od razu złożyła protest, ale sędziowie go odrzucili. Polka za wcześniej zaczęła biec stylem dowolnym.

- Mamy 72 godziny. Istnieje organ FIS, który jest ponad jury. Nie wiem, co będzie dalej. Na pewno porozmawiam z Kristin, ale cała sytuacja to jasny przykład świadomego naruszenia zasad i użycia stylu dowolnego zbyt wcześnie, a to jednoznacznie powinno oznaczać dyskwalifikację - cytuje trenera reprezentacji Norwegii Egila Kristiansena portal Sportowefakty.pl.

Na zdjęciach i filmach zamieszczonych przez NRK (norweski konglomerat mediów publicznych) widać, że nasza zawodniczka zmieniła styl przed czerwoną linią, po przekroczeniu której mogła dopiero to zrobić.

- Najśmieszniejsze jest to, że ja jestem lewa w tym "łyżwowaniu". Wszystkie dziewczyny umieją trochę oszukać, a ja nie umiem - przyznaje szczerze Kowalczyk .

Narciarka po biegu przyznała, że bała się dyskwalifikacji. - Po biegu bałam się, że mnie zdyskwalifikują, bo jury zauważyło, jak podczas biegu klasykiem użyłam kroku łyżwowego - mówiła Kowalczyk . - Nie wiem, co by zrobili gdybym nie była najlepszą biegaczką świata, nie wygrała tylu biegów co ostatnio, nie zdobyłam tylu tytułów co w ostatnim roku. Chyba nazwisko mi pomogło. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i mogłam się popłakać - dodała po rozmowie z sędziami .

Norwegowie nie zamierzają odpuścić i planują kolejne protesty, ale chcą być roztropni. - Musimy przemyśleć dokładnie co zamierzamy zrobić i przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiać jeszcze z Kristin - mówił w norweskich mediach Ago Skinstad, szef reprezentacji.

Igrzyska w Vancouver na portalu Sport.pl

Codzienne relacje Z Czuba i na żywo, relacje prosto z Kanady specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A rano o godz. 9 w TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola.

Specjalny serwis - Justyna Kowalczyk w Vancouver ?

Więcej o: