Biegi narciarskie. Kowalczyk liderką Tour de Ski

Justyna Kowalczyk wygrała w niemieckim Oberhofie niedzielny bieg na dochodzenie techniką klasyczną i została liderką Tour de Ski. Drugą na mecie Therese Johaug Polka wyprzedziła o 41,4 s.

Wreszcie jest! Aplikacja Sport.pl LIVE w wersji na Androidy. Ściągnij i oceń!

Po pierwszym etapie, jakim był prolog w Oberhofie (3,1 km techniką dowolną), zajmowała trzecie miejsce ze stratą 14,7 s do Amerykanki Kikkan Randall i 5,3 s do Szwedki Charlotte Kalli. Szwedka w wielkim stylu wróciła do rywalizacji w Pucharze Świata. Kowalczyk na 9-kilometrową trasę w Oberhofie ruszyła więc jako trzecia.

Kowalczyk zaczęła bardzo mocno. Po pięciu minutach wyprzedziła Kallę, a minutę później miała już za plecami zdziwioną Randall. Największa rywalka Kowalczyk na tym dystansie - Therese Johaug - była jeszcze daleko w tyle, bo startowała dopiero z 13. miejsca.

A Polka wciąż podkręcała tempo. Można było mieć wątpliwości, czy wytrzyma kolejne kilometry, jednak na każdym punkcie pomiaru dodawała kolejne sekundy. Leciutka Johaug mknęła kilkaset metrów za nią i po czterech kilometrach wyprzedziła Kallę i Randall. Kowalczyk, pewna swojego świetnego tempa, nie oglądała się, by sprawdzić, gdzie są rywalki.

Na mecie Polka okazała się lepsza od drugiej Johaug o ponad 40 sekund. Norweżka po przekroczeniu linii mety ze zmęczenia padła na śnieg, a Kowalczyk z uśmiechem na twarzy pomaszerowała do dziennikarzy. Na trzecim miejscu, ze stratą 45 sekund, do mety dobiegła Finka Kylloenen.

- Moi serwismeni są genialni - powiedziała szczęśliwa Polka w wywiadzie udzielonym tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników.

Wkrótce do dziennikarzy udała się też Johaug.

- To był ciężki wyścig, ale jestem bardzo zadowolona. Nogi jeszcze nie niosą mnie tak jak powinny, ale spokojnie, to dopiero drugi bieg. W sprincie może się wszystko wydarzyć. Wygląda na to, że Kowalczyk utrzyma przez jakiś czas prowadzanie, ale wierzcie - ciężko mieć za sobą całą grupę osób, które cię gonią - powiedziała norweskim mediom Johaug.

Paulina Maciuszek zajęła 67. lokatę ze stratą 4.37 min do Kowalczyk. Randall była 14. Kolejnym, trzecim etapem TdS będzie sprint techniką dowolną w Van Muestair. Zawody odbędą się 1 stycznia o godzinie 14. Relacja na żywo na Sport.pl, transmisja w Eurosporcie.

Klasyfikacja generalna Tour de Ski:

Sprawdź terminarz Tour de Ski ?

Więcej o: