Tour de Ski. Kowalczyk trzecia w Oberhofie

Justyna Kowalczyk potwierdziła, że znowu jest największą faworytką Tour de Ski. Na miękkim, kopnym wręcz śniegu polska biegaczka przegrała prolog tylko z Amerykanką Kikkan Randall i Szwedką Charlotte Kallą czyli jednymi z najwybitniejszych biegaczek świata w stylu dowolnym. 

Co, gdzie, kiedy? Wszystko o Tour de Ski

Polka udowodniła, że jest główną faworytką do czwartego z rzędu triumfu w najbardziej prestiżowej i najlepiej opłacanej imprezie Pucharu Świata. Pod nieobecność Marit Bjoergen w pierwszej dziesiątce sobotniego biegu były tylko dwie Norweżki.

W sobotę w Oberhofie nie było nic widać na 20-30 metrów. Zawodniczki ruszały na trasę i znikały w gęstej mgle. Temperatura była dodatnia, wilgotność prawie 100 procent. Śniegu tyle, co kot napłakał, choć jeszcze w Święta Bożego Narodzenia w Turyngii leżało 70 cm. Przyszła odwilż i prawie połowa śniegu zniknęła.

- Justyna się tym nie przejmowała, to są jej warunki - powiedział po zawodach trener Aleksander Wierietielny. - Dla niej to dobrze, gdy śnieg jest mokry, wolny. Wtedy w biegach łyżwą ma większe szanse. Gorzej, gdy jest twardo i lodowato, wtedy jedzie się jej trudniej, bo bieg jest szybszy. Takie warunki jak były w sobotę jej odpowiadają.

Polka zaczęła ostrożnie, po 1700 metrach traciła ponad dziewięć sekund do Kalli, kawałeczek dalej strata była jeszcze ciut większa. Ale Kowalczyk miała wręcz piorunujący finisz. Ze Szwedką przegrała tylko o 0,3 sek, do Amerykanki straciła 4,7 sek. W niedzielę drugi etap Touru - 9 km techniką klasyczną.

Polka wystartuje trzecia od końca - uwzględniając bonifikaty za prolog - będzie niespełna 15 sek za Randall i trochę więcej niż pięć sek za Kallą. Szybko powinny biec razem, a później powinniśmy oglądać przedstawienie jednej aktorki. Od ponad roku Kowalczyk nie przegrała biegu na 10 km klasykiem.

Warunki mają być podobne jak w sobotę.

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 1 z 7 etapów):

1. Kikkan Randall (USA) 7.28,1

2. Charlotte Kalla (Szwecja) strata 9,4 s

3. Justyna Kowalczyk (Polska) + 14,7

4. Denise Herrmann (Niemcy) + 24,3

5. Riitta-Liisa Roponen (Finlandia) + 25,6

6. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) + 27,2 ...

53. Kornelia Kubińska (Polska) + 58,6

67. Paulina Maciuszek (Polska) + 1.06,8

Tak relacjonowaliśmy na żywo prolog w Oberhofie

Więcej o: