PŚ w Kuusamo. Justyna 11., ale szansa na podium jest

Lepszy czas, gorsze miejsce - tak wyglądał bieg Justyny Kowalczyk na 5 km techniką dowolną w Kuusamo.

Wszyscy kibicujemy Justynie Kowalczyk

- Nie wiem, czy Marit Bjoergen jest w stanie w tym sezonie biegać jeszcze lepiej. Za to jestem przekonany, że inne dziewczyny, w tym Justyna, będą biegały szybciej - mówił trener Aleksander Wierietielny po sobotnim biegu, który zakończył się bezapelacyjnym zwycięstwem 30-letniej Bjoergen.

Przed niedzielnym startem na 10 km klasykiem Norweżka ma prawie minutę przewagi nad rywalkami i bez problemów powinna wygrać Ruka Triple. Kowalczyk jest czwarta, ze sporymi szansami na podium - 10 km klasykiem to jej królestwo i nawet kiedy nie jest w optymalnej formie, powinna sobie poradzić. - Tak, podium jest moim celem - mówiła w sobotę.

Rok temu w tym samym miejscu o tej samej porze w biegu na 5 km łyżwą Kowalczyk straciła do Bjoergen 65 sekund, w sobotę 45. - O Boże, co ja tu wtedy robiłam - śmiała się polska biegaczka, której wyraźnie wraca humor po wpadce w pierwszym starcie w sezonie, kiedy w Gaellivare skończyła bieg na 27. miejscu. Najgorszym na dystansach od sześciu lat. Teraz zawodniczka i trener powoli zaczynają o tym zapominać. Najlepszym lekarstwem będzie podium w Kuusamo.

W niedzielę Kowalczyk ruszy na trasę jako czwarta. Tylko trzy sekundy za Finką Kristą Lahteenmaki i niecałe dziesięć za Kikaan Randall. Bjoergen będzie daleko z przodu i raczej nie do doścignięcia. Dwanaście sekund za Polką wystartuje Norweżka Heidi Weng, a po kolejnych trzynastu Rosjanka Julia Czekaliewa i Norweżka Therese Johaug. Tej ostatniej Polka obawia się najbardziej.

Czekaliewa zajęła w sobotę trzecie miejsce, po raz pierwszy w karierze była na podium w biegu PŚ. - Rosyjska pogoda pomogła - odpowiedziała na pytanie, skąd taki dobry wynik. W sobotę w Kuusamo było -13 st. C, ale ze względu na porywisty, przenikliwy wiatr i ogromną wilgotność temperatura odczuwalna była dużo niższa.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk jest na 9. miejscu z dorobkiem 60 punktów. Prowadzi oczywiście Bjoergen z 200 punktami na koncie.

W sobotnich zawodach wzięły udział jeszcze trzy Polki. Paulina Maciuszek zajęła 31. miejsce, Sylwia Jaśkowiec 34. miejsce, a Kornelia Kubińska była 50.

Tak relacjonowaliśmy na żywo sobotnie zawody w Kuusamo

Więcej o: