Kwalifikacje sprintu w Sztokholmie. Pokaz siły Kowalczyk

Tak jak w Kuusamo, Davos, Toblach i Jakuszycach tak i w Sztokholmie Justyna Kowalczyk zmierzy się z Marit Bjoergen już w ćwierćfinale sprintu klasykiem wokół Zamku Królewskiego. Relacja z Czuba i na żywo w finałów od 15:45.

Kowalczyk zajęła w kwalifikacjach drugie miejsce. Startowała z numerem siódmym, o minutę przed nią biegła Bjoergen. Na mecie okazało się, że Polka ma od Norweżki czas lepszy o ponad trzy sekundy. Z uśmiechem minęła trzech polskich dziennikarzy i wróciła do swojego boksu przygotowywać się do ćwierćfinału. Bardzo długo nikt jej nie zagrażał, aż na mecie zjawiła się startująca z numerem 27 Finka Mona-Lisa Malvalehto. Pobiegła znakomicie, Polkę wyprzedziła o ponad sekundę co na liczącej 1040 m pętli jest świetnym wynikiem.

Później niespodzianek nie było. Kowalczyk pobiegnie w ćwierćfinale numer cztery. Oprócz Bjoergen rywalką Polki będą Słowenka Vesna Fabian (dwunaste miejsce w klasyfikacji PŚ sprinterek), Kanadyjka Daria Gaiazowa, Szwedka Anna Haag i Norweżka Ingvid Oestberg (ósma w klasyfikacji sprintu PŚ).

W ćwierćfinałach sprintu techniką dowolną w Jakuszycach i Davos Polka z Norweżką solidarnie odpadły. W Toblach, podczas Tour de Ski, obie zgodnie awansowały, przeszły półfinał, a w finale lepsza okazała się Norweżka. Ale Tour wygrała Polka. W Kuusamo Kowalczyk popełniła błąd na finiszu, wpuściła przed siebie Amerkankę Kikkan Randall i odpadła z rywalizacji. Bjoergen tamten sprint wygrała.

Do końca rywalizacji w PŚ zostały cztery biegi i 350 punktów do zdobycia. Za zwycięstwo w dzisiejszym sprincie jest 50 pkt. W klasyfikacji generalnej PŚ Bjoergen ma 138 punktów przewagi nad Kowalczyk. W tym sezonie Norweżka tylko dwa razy - w Davos i Jakuszycach - nie była na podium w wyścigu PŚ.

Trasa sprintu w Sztokholmie, choć wiedzie wokół Zamku Królewskiego jest ułożona jakby dla Kowalczyk - kończy się długim podbiegiem, na którym Polka wiele może zdziałać. Temperatura jest dodatnia (plus cztery stopnie), ale jest wietrznie. Ze śniegiem i smarowaniem nie powinno być kłopotów - większość pętli leży w cieniu.

Ćwierćfinały rozpoczynają się o 15.45.

Zgarnij gadżety Red Bulla i Ferrari!