Biegi narciarskie. Justyna Kowalczyk nikogo się nie boi

W sobotę i niedzielę w fińskim Lahti początek pasjonującego finiszu walki o Kryształową Kulę. Do mety w Falun 18 marca zostało osiem biegów i 840 pkt do zdobycia. Justyna Kowalczyk ma o 14 pkt więcej od Norweżki Marit Bjoergen. Relacje na żywo z biegów w Sport.pl od 10:30 w sobotę i 14:30 w niedzielę.

Wszystkie biegi Justyny Kowalczyk na żywo w m.sport.pl

- Zaczyna się małe Tour de Ski, ale jesteśmy przygotowani. Oby tylko było zdrowie, żeby nie daj Bóg nie przyplątało się jakieś przeziębienie czy nawet grypa. Niestety, pogoda sprzyja infekcjom. Na początku tygodnia było zimno, w czwartek padał deszcz, w piątek też ma padać, a w weekend znowu przyjdzie mróz. Taka chlapa nie sprzyja zdrowiu, obawiamy się gorączki. Ale jak nic się nie przyplącze, będzie w porządku. Zobaczymy, w jakiej jest formie. Słabsza czy mocniejsza niż dwa tygodnie temu w Jakuszycach - mówi trener Aleksander Wierietielny. I dodaje, że stęsknił się za biegami o punkty PŚ. Od pierwszego w historii PŚ w Polsce minęły dwa tygodnie. Kowalczyk była w tym czasie w Warszawie, odwiedziła klinikę, w której za niespełna trzy tygodnie będzie miała zabieg kolana, a później pojechała do rodziny. Od niedzieli jest już w Skandynawii, gdzie rozstrzygną się losy Kryształowej Kuli.

- Walka potrwa do ostatniego biegu - mówi Wierietielny. Ale na jakiekolwiek pytania o punkty, różnice czy przewagę reaguje nerwowo. - Mnie to naprawdę nie interesuje. Co mi da, że spojrzę w klasyfikację? Przecież od tego Justyna nie zacznie biegać lepiej czy gorzej - mówi. - Odpowiadam za przygotowanie treningu i odpowiedniego obciążenia, przygotowanie do startu, potem odpoczynek, regenerację. Na to mam wpływ i tym się zajmuję, punkty niech liczą inni.

W Lahti jest ich do zdobycia 230. - Dla Justyny to dobrze, że bieg łączony jest dłuższy - mówi Wierietielny. - Na 7,5-km trasie klasykiem łatwiej będzie zmęczyć rywalki, które tym stylem biegają słabiej. Potem już nie będą tak wypoczęte na technikę dowolną. Trasy są te same, co zawsze. Jak zwykle tutaj - wymagające i dobrze przygotowane.

Kalendarium finiszu PŚ

Lahti. sobota - bieg łączony (7,5 km klasykiem + 7,5 łyżwą, na trasie dwie lotne premie, do zdobycia 130 pkt PŚ); niedziela - sprint klasykiem (100 pkt). Drammen. 7 marca - sprint klasykiem (100 pkt). Oslo. 11 marca - 30 km klasykiem ze startu wspólnego (na trasie cztery lotne premie, do zdobycia 160 pkt). Sztokholm. 14 marca - sprint klasykiem (50 pkt). Falun. 16 marca - 2,5 km łyżwą (50 pkt); 17 marca - 10 km klasykiem ze startu wspólnego (50 pkt); 18 marca - 15 km łyżwą bieg pościgowy (200 pkt). Transmisje w TVP 2 i Eurosporcie: w sobotę o 10.30, w niedzielę o 14. Relacje ze wszystkich biegów przeprowadzi Sport.pl.

Tłumy kibiców na Polanie Jakuszyckiej. Żeby obejrzeć kliknij zdjęcie 

Więcej o: