P¦ w biegach narciarskich. Kowalczyk przeszła eliminacje w Moskwie przy - 18 stopniach

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) pozwala biegać, gdy temperatura nie spada poniżej minus 18 stopni Celsjusza. Wła¶nie tyle stopni wskazywały termometry w Moskwie w czwartek o 10. rano. Polka awansowała do najlepszej 30. z kwalifikacji, które odbyły się o godz. 11. Miała pi±ty czas. Relacja na żywo z finałów biegu od godz. 13 Z Czuba i na żywo w Sport.pl.

Kwalifikacje do ćwierćfinału sprintu odbyły się bez zakłóceń. Justyna Kowalczyk osi±gnęła pi±ty czas - 3:42,65 s. Najlepsza była niespodziewanie młoda Amerykanka, Jessica Diggins (3:37,16 s).

Przed Polk± uplasowały się Jacobsen, Saarinen i, tuż przed Kowalczyk, Matwiejewa.

Ćwierćfinały rozpoczn± się o godz. 13.

Polka pobiegnie z Rosjank± Korostielew±, Niemk± Fessel, Kanadyjk± Gaiazov±, Niemk± Kolb i Amerykank± (Sargent 26.).

Dla biegaczek s± prognozy złe

Na czwartek zapowiadano dla Moskwy opady ¶niegu i - 15 stopni. Jakkolwiek delikatne opady ¶niegu się zgadzaj±, to przewidywana temperatura na najbliższe godziny waha się między - 14 a - 22 stopniami Celsjusza. O 10. rano było to -18 stopni. Jest to więc ostateczna granica, przy jakiej FIS dopuszcza do startu.

W takich warunkach ryzyko zapalenia krtani jest bardzo wysokie. Stawka też jest jednak bardzo wysoka. Je¶li Justyna Kowalczyk wygra, może zostać liderk± Pucharu ¦wiata.

Marit Bjoergen nie zamierzała jechać do Rosji, ale w tej sytuacji nie miała wyboru, je¶li chce odebrać Polce Kryształow± Kulę. Będzie prawdopodobnie jedyn± Norweżk± w zawodach.

Pogoda może uniemożliwić również zaplanowane na sobotę i niedzielę w Rybińsku (ok. 300 km na północ od Moskwy) biegi na 10 i 15 km.

 

Komu i dlaczego mróz straszny

O odpuszczeniu Rybińska poinformowali już Niemcy, tłumacz±c, że nie chc± narażać sportowców na starty w ekstremalnych warunkach, oraz większo¶ć z ekipy szwedzkiej. - Nie dziwię się tym, którzy boj± się mrozu. Można mówić, że narciarze do takich warunków powinni być przyzwyczajeni - mówi Szymon Krasicki, były trener kadry kobiet, obecnie promotor pracy doktorskiej Kowalczyk.- Na treningach można zasłonić usta specjalnymi maseczkami, jakich używaj± choćby boj±cy się spalin policjanci z Tokio, można nosić w ustach specjalne aparaciki, które filtruj± powietrze, zanim ono dostanie się do krtani. Podczas zawodów takie pomoce tylko by przeszkadzały, bo przecież do płuc powinno się dostawać jak najwięcej powietrza, aby krew dostarczała tlen z płuc do pracuj±cych mię¶ni. Ryzyko zapalenia krtani i górnych dróg oddechowych jest więc bardzo duże.

W walce z mrozem biegacze dysponuj± skromnym arsenałem. - Justyna na pewno założy najcieplejsz± bieliznę, jak± ma, a twarz oklei ta¶mami.   . Ewentualnie użyjemy ma¶ci rozgrzewaj±cej, a szyję i usta osłonimy chust±. Nic więcej nie wymy¶limy - mówi Rafał Węgrzyn, asystent Wierietielnego. Człowiek, który w sztabie naszej mistrzyni zajmuje się kwestiami technicznymi, wyja¶nia, że wspomniane ta¶my nie s± żadn± nowink±. - To zwykłe tape'y stosowane w rehabilitacji. Przykleić można cokolwiek, ale te ta¶my już sprawdzili¶my, maj± mocny klej, dobrze się trzymaj± i chroni± skórę.

Kiira Korpi - ¶liczna wicemistrzyni Europy w łyżwiarstwie figurowym

 

Łuszczek: Justyna Kowalczyk w supergazie ?

Czy Kowalczyk będzie liderk± P¦ po biegu w Moskwie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.