Tour de Ski. Lekarz: Jest zagrożenie, że Kowalczyk się wycofa

- Sytuacja się komplikuje. Z czasem może być gorzej. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Justyna wykorzystuje każdą chwilę, aby chłodzić kolano śniegiem - mówi Aleksander Wierietielny, trener liderki Tour de Ski, która wygrała dotąd trzy z czterech biegów. - Istnieje realne zagrożenie, że Justyna się wycofa - mówi lekarz Polki Robert Śmigielski, z którym biegaczka codziennie konsultuje się telefonicznie.

- Justyna bierze leki przeciwzapalne przepisane przez dr Śmigielskiego, te, które może przyjmować [lekarz musi ostrożnie wyselekcjonować leki, ponieważ niektóre mają w składzie środki zabronione przepisami antydopingowymi - red.]. Gdyby mogła wykorzystać wszystkie możliwości, które ma ekipa Norwegii, bioprądy i inne, w jeden dzień byłoby po sprawie - mówi trener.

Kolano jest opuchnięte. Do końca Tour de Ski - najbardziej wyczerpującej serii zawodów, obejmującej dziewięć startów w 11 dni - pozostało pięć biegów. Dziś jest dzień przerwy, ale Kowalczyk, która jest już we Włoszech i tak trenuje przed kolejnym etapem Tour de Ski - wtorkowym biegiem na 3 km techniką klasyczną w Toblach w południowym Tyrolu.

Potem będą sprinty techniką dowolną, w czwartek bieg na 15 km na dochodzenie - też łyżwą. Po dniu przerwy, na sobotę zaplanowano 10 km klasykiem ze startu wspólnego, a na niedzielę finałowy podbieg pod Alpe Cermis - w sumie 9 km biegu techniką dowolną.

"Justyna odgrywa się za wszystkie porażki i niepowodzenia"

 

- Dzisiejszy lekki trening może pomóc Justynie - wyjaśnia Śmigielski i dodaje: - Wszyscy ja znamy. Jest upartą kobietą i będzie walczyła z bólem do końca. Jest jednak realna groźba, że wycofa się z Tour de Ski..

W głosie trenera Wierietielnego niepokój brzmi wyraźnie. Trener, który nigdy nie przebiera w słowach, mówi też: - Żeby wygrać Tour de Ski, trzeba mieć nie tylko formę, taką jak ma Justyna, ale też fizjoterapeutów i odpowiednie urządzenia, tak jak to mają zorganizowane Norwegowie.

- Justyna świadomie podjęła ryzyko startu. Wykonaliśmy przed wyjazdem na Tour de Ski badania. Wiedziała, że z kolanem nie jest dobrze - mówi Śmigielski.

Po zakończeniu sezonu mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata i trzykrotna triumfatorka Pucharu Świata zaplanowała wraz ze Śmigielskim operację.

O 15.45 Kowalczyk ma biec w Tour de Ski na 3 km - relacja na żywo na Sport.pl

"Kowalczyk przegrała z Bjoergen, ale wciąż prowadzi w klasyfikacji"

Norweska strategia dezinformacji, czyli jak rywalki nie mówią wszystkiego Kowalczyk >

Więcej o: