Biegi narciarskie. Sprint Kowalczyk za słaby na półfinał

Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale sprintu w Kuusamo. Wygrała będąca w wielkiej formie Norweżka Marit Bjorgen

Profil Sport.pl na Facebooku - 32 tysiące fanów. Plus jeden? 

Szósty czas kwalifikacji sprawił, ze Kowalczyk musiała, w walce o półfinał, rywalizować m.in. z Bjoergen, Kikkan Randall i Finką Aino-Kaisą Saarinen. Trudna grupa, bo Norweżka wygrała finał, a Randall zajęła w nim czwarte miejsce.

I to właśnie z Amerykanką Polka walczyła na finiszu ćwierćfinału. Na stadion wbiegła druga, mając przed sobą tylko Bjorgen. W ostatniej chwili niepotrzebnie zmieniła tor i Amerykanka ją wyprzedziła. Na nic zdał się szalony pościg na ostatnich metrach - Kowalczyk zajęła trzecie miejsce i odpadła z piątkowej rywalizacji.

Rok temu w sprincie w Kuusamo zajęła dopiero 11. lokatę, ale wtedy była zdyskwalifikowana po półfinale, w którym - zdaniem sędziów - zrobiła siedem kroków techniką dowolną. A wolno najwyżej cztery. I wtedy i teraz była mocno rozczarowana. Przed sobotnim startem na 5 km techniką dowolną i niedzielnym biegiem na 10 km klasykiem jest 13. i w minicyklu Ruka Triple traci do Bjoergen 43 sekundy. Rok temu po sprincie była dziesiąta, traciła o jedenaście sekund mniej. Przed rokiem dojechała do podium - na mecie lepsza była tylko Bjoergen. Miejmy nadzieję, że historia się powtórzy - niedzielny bieg (dystans i technika) to specjalność Justyny. A oprócz będącej w niesamowitej dyspozycji Bjoergen, każda z rywalek wydaje się być w jej zasięgu.

Norweżka wygrała drugi bieg z rzędu, wyprzedziła Szwedkę Charlottę Kallę i rodaczkę Vibeke Skofterud. Podium było identyczne jak tydzień temu w sobotę na inaugurację PŚ w Sjusjoen. Kowalczyk oraz trener Aleksander Wierietielny nie tracą nadziei, że Polka dobiegnie do podium.

Wyniki sprintu : 1. M. Bjoergen (Norwegia) 2.50,1, 2. Ch. Kalla (Szwecja) 2,1 s straty; 3. V. Skofterud (Norwegia) 3,9. Miejsca Polek : 13. Justyna Kowalczyk; 71. Ewelina Marcisz; 79. Sylwia Jaśkowiec; 84. Paulina Maciuszek. Klasyfikacja PŚ : 1. Bjoergen 150; 2. Kalla 126; 3. Skofterud 103;...; 7. Kowalczyk 46. Klasyfikacja Ruka Triple (po 1 z 3 zawodów): 1. Bjoergen 1.51,2; 2. Skofterud 4,5 s straty; 3. Kalla 8,5;...; 13. Kowalczyk 43,0

Bjoergen wygrała, Justyna Kowalczyk ? zawiodła

Więcej o: