Biegi narciarskie. Kowalczyk wygrywa treningowo

Po weekendowych zwycięstwach w Muonio w sobotę w norweskim Sjusjon Justyna Kowalczyk ruszy do walki o Puchar Świata.

My też mamy zdanie! Dzielimy się nim na Facebook/Sportpl ?

W piątek, sobotę i niedzielę w Muonio Kowalczyk wygrała trzy starty w Pucharze FIS: sprint i 5 km techniką dowolną oraz 5 km stylem klasycznym. Największe wrażenie zrobił niedzielny bieg klasykiem i pokonanie Aino-Kaisy Saarinen o prawie 20 sekund. Zyskać tyle nad mistrzynią świata z 2009 roku na 10 km techniką klasyczną to spory wyczyn.

- Nie wiemy, w jakiej formie jest Finka i na co stać Justynę. Zwycięstwa cieszą, ale trudno powiedzieć, jaką mają wagę - mówi Sport.pl trener Aleksander Wierietielny. - W Pucharze FIS biegamy co roku. To konieczny start treningowy, przygotowanie do Pucharu Świata.

Zwycięstwa w Muonio dały nadzieję, że Polka jest dobrze przygotowana do sezonu. W sobotę - po raz pierwszy od marcowych startów w Falun - spotka na trasie najgroźniejsze rywalki w walce o Kryształową Kulę. Polka wygrała trzy ostatnie edycje PŚ, cztery razy z rzędu nie wygrał go dotąd nikt.

Inaugurację PŚ przeniesiono z Beitostoelen z powodu braku śniegu. - Pętla długości 3700 m będzie otwarta od piątku, wtedy potrenujemy w Sjusjon - mówi Wierietielny. W sobotę bieg na 10 km techniką dowolną, w niedzielę sztafety.

Faworytkami biegu indywidualnego będą Norweżki Marit Bjorgen i Therese Johaug oraz Szwedka Charlotte Kalla, czyli mistrzyni olimpijska na tym dystansie z Vancouver. Czy Kowalczyk sprawi niespodziankę? Odkąd biega w PŚ, na inaugurację nigdy nie zajęła miejsca wyższego niż siódme. Forma na podium PŚ powinna pojawić się w ostatni weekend listopada. Na trudnej trasie w Kuusamo zaplanowany jest bieg na 10 km klasykiem. Obojętnie, w jakiej formie, Kowalczyk zawsze będzie jedną z faworytek takiego biegu.