Tomasz Adamek - boksowanie na małym ekranie

Dane oglądalności HBO nie wskazują, aby Tomasz Adamek zawojował Amerykę mimo fantastycznej walki z Chrisem Arreolą. W HBO oglądało pojedynek 880 tys. widzów

Adamek pokonał na punkty najlepszego amerykańskiego pięściarza wagi ciężkiej w optymistycznym pokazie wyższości sztuki walki nad brutalną siłą. Pojedynek pokazała kablowa telewizja HBO, wszystkimi swoimi stacjami docierająca do 40 milionów abonentów w USA. Program " Boxing After Dark", w ramach którego walczył Adamek, pokazywany był w HBO i HBO Latino, dwóch z siedmiu głównych kanałów HBO.

" Boxing After Dark" jest jakby zapleczem bokserskiej ekstraklasy. Stacja pokazuje w nim pojedynki pięściarzy, którzy z jednej strony są zbyt dobrzy, aby występować na przykład w ESPN w ramach " Friday Boxing Night", a z drugiej stawką ich walk to jeszcze nie są tytuły mistrzowskie.

Jeśli Władymir Kliczko nie dogada się z Davidem Hayem w sprawie walki i brytyjski mistrz świata zgodzi się na pojedynek z Adamkiem, ich walkę w USA pokaże HBO w programie " HBO World Championship Boxing". Porażki sprawiają zwykle, że pięściarze spadają z jednego programu do drugiego, chyba że rzecz dotyczy przegranej pięściarza z ugruntowaną pozycją - wtedy może się utrzymać na wyższej półce.

Od kilku lat HBO notuje spadek oglądalności wydarzeń bokserskich. Właśnie w ten trend wpisuje się pojedynek Adamka z Chrisem Arreolą. Oglądało go 880 tysięcy abonentów HBO (dane otrzymaliśmy z amerykańskiej agencji Nielsena), czyli mniej niż w Polsce, gdzie zwycięski werdykt sędziów w niedzielę o 7 rano zobaczyło w Polsacie aż 1,7 mln widzów. Dwa z rzędu wcześniejsze bokserskie wieczory oglądało w HBO więcej widzów - zaskakująca porażka Kelly'ego Pavlika z Sergio Martinezem przyciągnęła 1,2 mln widzów, pojedynek Andre Berto z Carlosem Quintaną - prawie milion. Ale to i tak bardzo mało w porównaniu z poprzednim bokserskim sezonem, gdy sobotnie wieczory pięściarskie oglądało w amerykańskiej kablówce 1,4-1,6 mln widzów.

Kalifornijski pojedynek Adamka z Arreolą miał poważnych sportowych rywali, choć nie bezpośrednio w tym samym czasie antenowym. W USA trwają play-off zawodowych lig. W sobotę o 18.30 Los Angeles Lakers grało w Oklahoma City z Thunder na TNT, zaś w Denver decydujący mecz w ćwierćfinale Pucharu Stanleya o 19 rozpoczęli hokeiści kalifornijskiego San Jose Sharks w TSN i Versus. Tego wieczora grali też baseballiści San Francisco Giants w MLB.

Ekipa Adamka ma zarezerwowaną halę Prudential Center w Newark na 9 października, co jest również wolnym terminem w ramówce HBO. Jednak szefowie sportowi telewizji zaczną rozmowy dopiero po przeanalizowaniu cyfr zbiorczych z pojedynku Adamka, a przede wszystkim z sobotniej walki Floyda Mayweathera Jr z Shanem Mosleyem. Ten pojedynek HBO pokaże w systemie pay-per-view przeznaczonym dla gwiazd pierwszej wielkości. O ile dla HBO i pięściarzy, z którymi telewizja się związała, " Boxing After Dark" jest zapleczem ekstraklasy, a " HBO World Championship Boxing" jest ekstraklasą, to transmisja pay-per-view jest pięściarską Ligą Mistrzów.

Adamek do Ligi Mistrzów ma jeszcze spory kawałek drogi.

1,6 mln widzów: Juan Manuel Marquez - Juan Diaz, 21 lutego 2009

1,4 mln widzów: James Kirkland - Joel Julio 7 marca 2009

696 tys. widzów: Marcos Maidana - Victor Cayo, Ali Funeka - Joan Guzman II, 27 marca 2010 998 tys. widzów: Andre Berto - Carlos Quintana, Celestino Caballero - Daud Yordan 10 kwietnia 2010

1,2 mln widzów: Lucian Bute - Edison Miranda, Kelly Pavlik - Sergio Martinez 17 kwietnia 2010

880 tys. widzów: Tomasz Adamek - Chris Arreola, Alfredo Angulo - Joel Julio, 24 kwietnia 2010

- Nie wchodzę na ring by zabić - mówi Tomasz Adamek ?

Więcej o: