Kolarstwo górskie. Z Mają na majówkę

Atrakcyjna trasa, zawody dla zawodowców i amatorów, gwiazdy z czołówki światowego rankingu - tak zapowiada się weekendowy wyścig Maja Race organizowany przez wicemistrzynię olimpijską w Jeleniej Górze

To już druga edycja Maja Race. Tym razem kolarze górscy opanowali Jelenią Górę na dwa dni. I zawodowcy, i amatorzy, którzy mogą pościgać się w specjalnych zawodach organizowanych przez Bank BGŻ. Punkt kulminacyjny w niedzielę, kiedy na trasę wyjadą gwiazdy kolarstwa górskiego.

Najpierw o paniach. Oczywiście nr. 1 jest gospodyni Maja Race. Zaproszenie przyjęły pozostałe czołowe Polki - Aleksandra Dawidowicz, Magdalena Sadłecka i Anna Szafraniec. Z zagranicznych gwiazd odliczy się znakomita Norweżka, wicemistrzyni świata Lene Byberg. Zapowiedziała się również dwukrotna olimpijka Amerykanka Mary McConnelough i Słowaczka Janka Stevkova. Być może zawita także kolarska piękność z Czech Tereza Hurikova (mistrzyni świata juniorek z 2005 roku) i Słowenka Blaza Klemencic.

Pojadą także panowie. Z Polakami - Markiem Galińskim, Markiem Konwą i Piotrem Brzózką oraz mistrz olimpijski (Sydney), świata i zwycięzca Pucharu Świata w jednym roku Francuz Miguel Martinez.

Zwycięzca każdego wyścigu dostanie tysiąc euro. Najlepsi zdobędą także punkty do rankingu UCI, który jest podstawą olimpijskich kwalifikacji. Niedzielny wyścig, podobnie jak w zeszłym roku, odbędzie się na pięciokilometrowej pętli w okolicy pałacu Paulinum. Każde okrążenie to test siły i techniki. - Morderczo strome podjazdy, kręte zjazdy z ostrymi zakrętami, korzeniami i pionowymi ściankami. Na tej trasie nie da się oszukać - zapowiada Maja, która wygrała sobotnie sprinty po półtorakilometrowej pętli na placu Ratuszowym. Na niej znalazły się m.in. przejazdy po schodach, pod arkadami, brukowanymi uliczkami obok rynku, a nawet przez główny gmach ratusza. Za polską medalistką olimpijską finiszowały Ania i Magda Sadłeckie. Mary McConneloug ostatecznie skończyła na czwartej pozycji.

Ubiegłoroczne Jelenia Góra Trophy 2009 padło łupem zagranicznych gości. Na najwyższym stopniu podium stanęli Jiri Friedl z Czech oraz Catharine Pendrel z Kanady.

- To największe wydarzenie w kolarstwie górskim w Polsce - opowiada wicemistrzyni olimpijska. - Cieszę się, jak moja rodzinna Jelenia Góra mocno angażuje się w ten sport. W tym roku niemal wszyscy polscy organizatorzy będą robili swoją imprezę w tym mieście co dodatkowo podkreśla jego walory. Już teraz władze wystąpiły o możliwość organizacji mistrzostw świata w maratonie w 2013 roku, a w planach jest ściągnięcie Pucharu Świata. Mój wyścig jest dużym krokiem w tym kierunku.

Organizatorami imprezy są: G&G Promotion, Maja Włoszczowska i miasto Jelenia Góra, które też jest głównym sponsorem wyścigu razem z niezwykle kolarskim Bankiem BGŻ. Pomagają także firmy Quest, Scott, EuroMediCare, Mercedes-Benz Mirosław Wróbel oraz Politechnika Wrocławska. Patronem medialnym jest m.in. "Gazeta Wyborcza" i Sport.pl

Program imprezy na niedzielę

Pałac Paulinum, ul. Nowowiejska

Godz. 9 start młodzików i młodziczek

Godz. 10 start juniorów młodszych i juniorek młodszych

Godz. 11 start juniorów

Godz. 13 start kobiety (Elite) i juniorek

Godz. 15 start mężczyzn (Elite)

Godz. 17.30 dekoracja i rozstrzygnięcie konkursów dla kibiców

Wszystko o Mai Włoszczowskiej - czytaj na Sport.pl ?

Więcej o: