Trzeba grać z Bundesligą

We wrześniu z HSV Hamburg, a potem z innymi zespołami z Bundesligi chce grać trener ?Kolejorza? Franciszek Smuda.

- Mam młody zespół, który musi zbierać doświadczenie. Dlatego chcemy grać z lepszymi klubami od siebie, najlepiej z niemieckiej Bundesligi - mówi Smuda.

Smuda już podczas zgrupowania w austriackim Grosspetersdorf zapowiadał, że każdą przerwę na występy reprezentacyjne Lech będzie wykorzystywał na mecze sparingowe. Czwartkowe spotkanie Lecha z Chazarem Lenkoran obserwował przedstawiciel HSV Hamburg. Oglądał w akcji kilku piłkarzy Lecha. Przy okazji Smuda rozmawiał z wysłannikiem HSV o sparingu, który miałby być rozegrany na początku września. Reprezentacja Polski będzie grała wówczas w eliminacjach mistrzostw świata, a w ekstraklasie będzie przerwa. - Powiedział mi, że zorientuje się, czy jest to możliwe, i oddzwoni - twierdzi Smuda. Dla Lecha nie byłaby to nowość, w ostatnich latach grał już w Niemczech sparingi - z Energie Cottbus i Erzebirge Aue, uczestniczył też w tamtejszych turniejach halowych.

- Na wszystkie takie spotkania z chęcią będziemy jeździli. Prezes zapowiedział mi, że pieniądze na to na pewno będą - zapewnia trener Lecha. - A jak we wrześniu nie będzie meczu z HSV, to może wypali Werder Brema, albo znajdziemy jakiś inny klub - dodaje. Hamburczycy to czwarty zespół Bundesligi w poprzednim sezonie, wystartują - tak jak "Kolejorz" - w Pucharze UEFA, ale dopiero w pierwszej rundzie. Lech musi się dopiero do niej przebić. Z kolei Werder jest wicemistrzem Niemiec. Wystąpi więc w Lidze Mistrzów.

Czwartkowy mecz Lecha z Chazarem Lenkoran nie był udany dla Krzysztofa Kotorowskiego, który popełnił błąd przy golu dla Azerów. - Tyle razy mu powtarzałem, że gdy obrońca walczy z napastnikiem, to on nie ma prawa wyjść z bramki - twierdzi Smuda. - On musi mieć rywala w walce o miejsce w składzie, wtedy jest bardziej skoncentrowany - dodaje.

Dlatego "Kolejorz" rozpoczął starania o transfer potężnego, niemal dwumetrowego Chorwata Ivana Turiny. Przeszedł on pomyślnie testy i Lech chce go teraz pozyskać ze Skody Xanthi. Być może Turina zostanie zgłoszony do meczów z Grasshopper Zurych.