ATP w Rzymie. Zwycięstwo Kubota

Łukasz Kubot (ATP 54) pokonał w I rundzie turnieju w Rzymie Potito Starace 6:3, 5:7, 6:2. Było to pierwsze zwycięstwo Polaka nad Włochem, wcześniejsze cztery starcia przegrał. W II rundzie rywalem Kubota będzie Czech Tomas Berdych (ATP 6).

Ole, ole, ole, ola! Trybuna Kibica zawsze pełna

Kubot, który w środę będzie obchodził 30. urodziny, jest obecnie 54. w rankingu ATP World Tour. Natomiast Starace, startujący w imprezie z "dziką kartą", to obecnie numer 75. na świecie.

Był to ich piąty pojedynek, a w poprzednich czterech Polak zdołał rywalowi urwać tylko seta - przed rokiem na twardej nawierzchni w Sydney, gdzie przegrał 6:7 (5-7), 6:2, 3:6. Pozostałe porażki poniósł na kortach ziemnych: w 2004 w spotkaniu Pucharu Davisa w Livorno 4:6, 3:6, 4:6; a także w 2010 r. w Casablance 1:6, 0:6 oraz w Nicei 3:6, 4:6.

We wtorek tenisista z Lubina zdołał przełamać podanie Włocha w szóstym gemie, co pozwoliło mu rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwszą partię wynikiem 6:2. Na początku drugiego seta jednak sam - już w drugim gemie - stracił własne podanie. Zdołał co prawda wyrównać na 2:2, po czym Starace zdobył kolejnego "breaka" i tym razem już tej przewagi nie zmarnował.

Decydująca partia była popisem Kubota, który od stanu 1:2 zdobył pięć kolejnych gemów, w tym dwa przy serwisie przeciwnika. Zakończył spotkanie po dwóch godzinach 30 minutach przy pierwszym meczbolu. Zanim wygrał, wybronił się ze staniu 15-40, zdobywając ostatnie cztery punkty.

W 1/16 finału Polak zmierzy się z rozstawionym z numerem siódmym Tomasem Berdychem, który w pierwszej rundzie miał wolny los. Będzie to ich trzeci pojedynek, a bilans jest korzystny 2-0 dla bardziej utytułowanego Czecha. Wygrał on dwukrotnie na twardych kortach w turnieju ATP w Madrasie w 2006 roku 6:2, 6:2 oraz w ubiegłym sezonie w imprezie ATP Masters 1000 w Indian Wells 6:4, 6:1.

Dzień wcześniej Kubot razem z Serbem Janko Tipsarevicem awansował do 1/8 finału gry podwójnej, po wygranej z Kevinem Andersonem z RPA i Australijczykiem Bernardem Tomicem 6:4, 4:6, 11-9. Ich kolejnymi rywalami będą rozstawieni z numerem piątym Leander Paes z Indii i Czech Radek Stepanek, triumfatorzy pierwszego tegorocznego turnieju wielkoszlemowego Australian Open.

W Rzymie wystartuje również debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, jako rozstawiony z numerem szóstym. Rozpocznie występ od 1/8 finału, w którym trafi na Amerykanów Johna Isnera i Sama Querreya lub Austriaka Juergena Melzera i Niemca Philippa Petzschnera.