Lepistoe: Stoch ma nieograniczony potencjał

Kamil Stoch to skoczek o właściwie nieograniczonym potencjale. Tylko od niego zależy, w jakim kierunku się rozwinie. Na pewno widać, że bardzo dobrze eliminuje błędy, szybko się uczy - mówi Hannu Lepistoe, były trener Adama Małysza.

Paweł Rzekanowski: Pierwsze skojarzenie na myśl o Kamilu Stochu?

Hannu Lepistoe: Rosnąca forma. Coraz lepsza.

To dla pana zaskoczenie?

- Żadne.

Dlaczego?

- Jeśli ktoś widział jak on pochodzi do skoków narciarskich, jeśli ktoś widział jak profesjonalnie myśli o karierze w tym sporcie nie może być zaskoczony.

Gdzie są jego możliwości?

- Trudno powiedzieć, bo to skoczek o właściwie nieograniczonym potencjale. Tylko od niego zależy, w jakim kierunku się rozwinie. Na pewno widać, że bardzo dobrze eliminuje błędy, szybko się uczy. To w tym sporcie bardzo ważne. Nie ma czasu na to, żeby się długo uczyć. Jeśli widzisz, że coś robisz źle - eliminuj to, bo inaczej inni cię wyprzedzą. To potrafią robić najlepsi i widać, że Kamil rozwija się w podobnym kierunku. Myślę, że jeszcze nie odkrył wszystkiego, co potrafi.

Czy jest w stanie wejść na poziom Adama Małysza?

- Chcę powiedzieć, że bardzo cieszę się z tego, że Polska ma teraz takiego zawodnika jak Kamil. Adam skończył karierę, ale wasz kraj ma teraz nowego niezwykłego skoczka. Trudno jednak ich porównywać. To niezbyt dobre dla Kamila, który nie może patrzeć na to, co robił kiedyś Małysz. Musi patrzeć na samego siebie. Był czas Adama, teraz być może będzie czas Kamila. Widać, że postawił sobie cele, jest zdeterminowany, by je zrealizować.

Presja mu nie będzie przeszkadzać?

- Dobrze byłoby nie wywierać na nim nacisku, nie porównywać go do Adama. Patrząc na to, jak szybko robi postępy i jak szybko się uczy, jestem spokojny, że to co dobre samo przyjdzie. Kamil jest zawodnikiem silnym psychicznie, potrafiącym świetnie się koncentrować.

Co musi poprawić Stoch, by na stałe być w światowej czołówce?

- Ustabilizować formę?

Tylko to?

- Technicznie jest coraz lepszy. Potrafi pracować nad swoim ciałem w momencie skoku i w locie. Teraz czas na to, by równie dobrze robił to przy każdym skoku. Wystarczy ustabilizować formę.

Zgadzasz się z Hannu Lepistoe? Na co Twoim zdaniem stać Kamila Stocha? Komentuj pod artykułem.

Kiira Korpi - śliczna wicemistrzyni Europy w łyżwiarstwie figurowym

Które miejsce zajmie Kamil Stoch w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
Więcej o: