PŚ w biegach w Kuusamo. Kowalczyk przegrywa bieg na 5 km z Bjoergen

:
Relacja
Komentarze
Od?wie?
null
22
Po piątkowej karze za nieprzepisowy podbieg krokiem łyżwowym i w konsekwencji 11. miejscu w sprincie broniąca Kryształowej Kuli Kowalczyk zapowiadała, że w sobotnich zmaganiach celuje w podium. Słowa dotrzymała.

27-letnia zawodniczka na trasę wyruszyła z numerem 90. Biegła bardzo szybko i na wszystkich pomiarach notowała najlepsze międzyczasy. Na mecie zameldowała się dokładnie po 12 minutach i 54 sekundach i jako nowa liderka w napięciu obserwowała jak spisują się jej największe rywalki, które rozpoczęły bieg po niej.

Okazało się, że tego dnia pięciokilometrową trasę w Kuusamo szybciej od Polki może pokonać jedynie Marit Bjoergen. Gdy do mety pozostawało 1900 m, Norweżka przegrywała z Kowalczyk o 4,6 s. Końcówka w jej wykonaniu była jednak rewelacyjna. Potrójna złota medalistka igrzysk w Vancouver wygrała ostatecznie o 2,1 s. Strata trzeciej Majdic do triumfatorki to już 16,8 s.

W klasyfikacji Ruka Triple, czyli trzech rozgrywanych w Kuusamo zawodów, zawodniczka z Kasiny Wielkiej awansowała na trzecie miejsce. Podczas decydujących, niedzielnych zmagań na 10 km techniką łyżwową stratę do Bjoergen, która wynosi 34,6 s, zniwelować będzie niezwykle trudno, ale wyprzedzić drugą Majdic, która wygrywa o 9 s, polskiej narciarce może się udać.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk awansowała na czwarte miejsce.

Z pozostałych startujących w sobotę Polek najlepiej spisała się Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin), która była 49. Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne) zajęła 66. miejsce, Martyna Galewicz (LKS Poroniec Poronin) 71., Agnieszka Szymańczak (AZS AWF Katowice) 73.


12:04 Czas Marit Bjoergen to 12:51,9 s. Lepszy od wyniku Polki o 2,1 s. Majdic trzecia.


12:03 Bjoergen wygrywa.


12:02 Petra Majdic melduje się na mecie druga. Jeszcze tylko Bjoergen...


12:01 Z Kowalczyk rywalizować może chyba tylko Marit Bjoergen. Na ocenę jej biegu musimy jednak jeszcze chwilę poczekać.


11:59 Polka na mecie z czasem 12:54,0 s. Szczęśliwa, w ogóle nie wygląda na zmęczoną, jeszcze powiększyła przewagę.


11:57 Kalla na pewno będzie miała słabszy czas od Kowalczyk. Odpada jedna groźna rywalka. Tymczasem Kowalczyk kapitalnie spisuje się na podbiegu.


11:54 Czas Kowalczyk na 3,1 km - 8:17,0 s. Na poprzednim pomiarze miała 10 s przewagi i wszyscy zastanawiali się czy zdoła tę różnicę utrzymać, a ona zwiększyła ją jeszcze o 4 s!


11:51 4:43,7 - to czas Kowalczyk na pierwszym pomiarze czasu na 1,7 km. Jest to najlepszy jak dotąd wynik. Polka mocno naciska od samego początku.


11:50 A teraz na trasę rusza Marit Bjoergen. To ostatnia zawodniczka, która przekroczy dziś linię startu. Wkrótce będziemy znali pierwszy pomiar czasu Kowalczyk.


11:45 Właśnie wystartowała Kowalczyk! Miejmy nadzieję, że da z siebie wszystko.


11:40 Już na przedostatnim pomiarze na 3,1 km było wiadomo, że Julia Ivanova świetnie biegnie. I rzeczywiście, udało się wyprzedzić Johaug o 4,4 s. Przed momentem jednak Ivanova również musiała pożegnać się z pierwszym miejscem, bo prowadzenie objęła Anna Haag.


11:35 Johaug prowadzi z czasem 13:38,5 s. Przeciętnej zawodniczce pokonanie tej trasy zajmuje dziś ponad pół minuty dłużej. 70 zawodniczek na trasie, a więc jeszcze 20 i pojawi się Kowalczyk.


11:30 Niestety, Maciuszek zaczęła już spadać w klasyfikacji. Zdecydowanie najlepszym czasem na trasie może pochwalić się Therese Johaug, która - po przekroczeniu linii mety - obejmie na jakiś czas prowadzenie. Norweżka nazywana jest przez rodaków "Króliczkiem Duracell".


11:25 Przez jakiś czas na pierwszym miejscu była Galewicz, obecnie spadła już jednak na szóstą pozycję. Piętnaście zawodniczek na mecie, a prowadzi Maciuszek!


11:20 Kilka biegaczek wycofało się na starcie. Prawdopodobnie przestraszyły się mrozu. To prawda, ciepło nie jest, ale poza tym świeci słońce, nie ma wiatru i na nic poza temperaturą nie można narzekać.


11:15 Siedem zawodniczek już na 3. km, Galewicz ma drugi czas. Na trasie znajduje się obecnie 30 narciarek.


11:10 Kowalczyk ruszy na trasę dopiero jako 90. biegaczka. Ostatnia - 99. - wystartuje Marit Bjoergen. Przed chwilą bieg zaczęła Paulina Maciuszek.


11:00 Wystartowała właśnie pierwsza zawodniczka, Marina Matrosova. Cztery zawodniczki (dwie minuty) później na trasę ruszy Martyna Galewicz.


10:50 W poprzednim sezonie na 5 km klasykiem narciarki rywalizowały we Włoszech podczas prestiżowego Tour de Ski. Polka była bezkonkurencyjna, a kolejne miejsca zajęły Finka Aino-Kaisa Saarinen i Słowenka Petra Majdic. Początek rywalizacji już o godz. 11.00.


10:40 Zgodnie z zapowiedziami trenerów zawodniczka z Kasiny Wielkiej była w piątek w bardzo dobrej dyspozycji. W eliminacjach i ćwierćfinale miała drugi czas nieznacznie tylko ustępując Bjoergen. Kiedy wygrała półfinał wszyscy czekali już na jej bezpośredni pojedynek z potrójną mistrzynią olimpijską z Vancouver. Sędziowie przesunęli jednak Kowalczyk na piąte miejsce za nieprzepisowy podbieg krokiem łyżwowym i tym samym zamknęli jej drogę do finału.-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia