Bundesliga. Pierwszy polski hat-trick od prawie sześciu lat!

Robert Lewandowski strzelił trzy gole dla Borussii Dortmund w wygranym 4:0 meczu ósmej kolejki przeciwko Augsburgowi. Polscy kibice Bundesligi czekali na polskiego hat-tricka prawie sześć lat.

Nie widziałeś meczu Borussia - Augsburg? Przeczytaj relację minuta po minucie na Sport.pl >

Lewandowski był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem Borussii w meczu przeciwko Augsburgowi. Przy pierwszym golu polski napastnik najpierw ambitnie powalczył o piłkę w polu karnym, po chwili otrzymał podanie od Jakuba Błaszczykowskiego, stanął w sytuacji sam na sam z bramkarzem i mocnym strzałem w długi róg pokonał rywala.

Zobacz hat-trick Lewandowskiego na Zczuba.tv ?

Drugiego gola Lewandowski strzelił w ostatniej minucie pierwszej połowy. Goetze dośrodkował z rzutu wolnego, bezpańska piłka wylądowała przypadkiem pod nogami reprezentanta Polski, który z 13 metrów przytomnie uderzył obok źle ustawionego bramkarza i obrońcy.

Trzecie trafienie to idealny strzał głową po podaniu Goetzego.

Dzięki tym golom Lewandowski awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji króla strzelców Bundesligi. Najskuteczniejszym napastnikiem sezonu jest jak na razie Mario Gomez, który w siedmiu meczach strzelił osiem bramek. Warto dodać, że polski snajper ma na swoim koncie aż cztery asysty i w ligowej "klasyfikacji kanadyjskiej" jest pierwszy, ex aequo z Gomezem i Papissem Cisse z Freiburga. Wszyscy mają w dorobku 9 punktów.

Polskie hat-tricki w Bundeslidze

Autorem poprzedniego polskiego hat-tricka w Bundeslidze był Euzebiusz Smolarek. Piłkarz, który występuje obecnie w katarskim zespole Al-Khor strzelił trzy gole 15 października 2005 roku jako gracz... Borussii Dortmund (mecz przeciwko FC Kaiserslautern 3:3). Od tego czasu żaden polski napastnik nie był w stanie trzykrotnie trafić do siatki rywala. Najbliżej tego wyczynu był Artur Wichniarek. W 2008 roku były snajper Armini Bielefeld zdobył dwa gole w meczu 1. kolejki Bundesligi przeciwko ówczesnemu wicemistrzowi Niemiec Werderowi Brema.

Trzy gole Roberta Lewandowskiego to siódmy polski hat-trick w historii Bundesligi. W tej statystyce wyróżnił się Jan Furtok, który w latach 90. aż dwa razy popisał się hat-trickiem. W sierpniu 2000 roku hat-trickiem popisał się też Andrzej Juskowiak. Grając w barwach VfL Wolfsburg, "Jusko" - podobnie jak Smolarek - trzy razy w jednym meczu pokonał bramkarza FC Kaiserslautern.

Lewandowski strzelił już w debiucie

Co ciekawe Robert Lewandowski już raz strzelił hat-tricka jako gracz Borussii Dortmund. W swoim pierwszym występie w barwach przyszłego mistrza Niemiec Polak strzelił trzy gole w sparingowym meczu przeciwko jednej z amatorskich drużyn. Napastnik reprezentacji Polski potrzebował na to zaledwie 20 minut.

Który z Polaków oprócz Lewandowskiego może pochwalić się hat-trickiem w lidze zagranicznej? [WIDEO]

Wolałbym, aby Polska nie leciała na koniec świata - Jurgen Klopp o meczu Korea-Polska ?