Biegi narciarskie. Justyna Kowalczyk przegrała w Lahti z Bjoergen, ale już prawie wygrała tytuł

Kowalczyk zajęła w Lahti drugie miejsce w biegu łączonym 2x7,5 km i utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Zwyciężyła trzykrotna złota medalistka olimpijską z Vancouver Norweżka Marit Bjoergen. Kowalczyk może już jednak praktycznie cieszyć się z triumfu w Pucharze Świata

Polka ma na swoim koncie po sobotnim występie 1696 pkt. Ponieważ trzecia w klasyfikacji Aino Kaisa Saarinen ma 786 pkt mniej, Justynie zagrozić może już tylko Petra Majdić (1191 pkt, czyli 505 pkt różnicy). Słowenka, która podczas przykrego wypadku na igrzyskach w Vancouver doznała złamania czterech żeber, może jednak do końca sezonu nie wrócić już na trasę.

W sobotę na prowadzenie jako pierwsza wyszła Rosjanka Irina Chazowa, ale cieszyła się z niego do czasu, gdy faworytki zadecydowały, że najwyższy czas zaatakować.

Już na pierwszej pętli prowadziła jednak Polka. Tuż za nią były Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug. Pierwsza trójka nie zmieniła się aż do mety.

Przed pierwszym bonusem wspomniana czołówka oderwała się od reszty. Dodatkowe 15 pkt do klasyfikacji Pucharu Świata zdobyła Kowalczyk. Drugi bonus, niecałe 2,5 km przed końcem, powędrował już jednak do Johaug.

Na półmetku prowadziła Kowalczyk z czasem 19:47,9 s. Johaug była gorsza o 0,7 s, a Bjoergen o 1 s. Zmiana nart i kijków nie sprawiła zawodniczkom żadnego problemu i nie zadecydowała o dalszych losach biegu.

Norweżki spróbowały ucieczki od razu po przejściu na technikę dowolną. Wyprzedziły Polkę, ale strata Kowalczyk była niewielka.

Ostatnie 5 km to mordęga Justyny, którą współpracujące ze sobą Norweżki bardzo dobrze rozgrywały. Biegaczki blokowały Polkę, która zdołała jednak wyrwać się Johaug i pognała za Bjoergen. Nie odpuszczała do końca, ale przewaga zrobiła się za duża.

Wygrała Bjoergen z czasem 40:10,8 s. Kowalczyk miała 11,1 s straty, a Johaug 17,8 s.

Bjoergen, która wygrała w sobotę trzecie zawody w sezonie i 33. w karierze, ze stratą 1025 pkt jest piąta. Do końca cyklu pozostało siedem startów indywidualnych, w tym trzy podczas rozgrywanego według specjalnych zasad finału PŚ w szwedzkim Falun (19-21 marca).

W niedzielę w Lahti na dystansie 4x5 km rywalizować będą sztafety.