Vancouver 2010. Gnaj, Justyna, gnaj!

O 19.15 prolog, od 21.30 biegi ćwierćfinałowe, później półfinał i - około 23 naszego czasu - finał sprintu techniką dowolną. Będzie medal Justyny Kowalczyk? Powinien! - pisze Robert Błoński prosto z Whistler. Relacja Z Czuba i na żywo w Sport.pl od 17.
Z dziesięciu ostatnich startów w Pucharze Świata w sprincie klasykiem Kowalczyk wygrała dwa. W pięciu innych była na podium. Lepsza w tych statystykach jest tylko niesamowita Słowenka Petra Majdić. 30-letnia biegaczka, której - tak jak Kowalczyk - uśmiech nie schodzi z twarzy wszystko podporządkowała startowi w olimpijskich sprintach. Najpierw indywidualnych, potem drużynowych (w parze z Vesną Fabjan). To jej ostatnia olimpiada, a nie ma jednego choćby medalu z igrzysk. Na jednej z konferencji prasowych porównała się nawet do świetnego fińskiego skoczka narciarskiego Janne Ahonena. 108 razy stał na podium PŚ, na olimpijskim - wcale.

Majdić nie wyobraża sobie, że z Vancouver wyjdzie z niczym, dlatego odpuściła 10 km techniką dowolną. - Petry nie interesowało dziesiąte czy ósme miejsce. Mierzy tylko w podium - mówi nam słoweński dziennikarz.

W sprincie Słowenka jest genialna. Wygrała cztery z ostatnich dziesięciu biegów klasykiem, w czterech kolejnych startach była na podium. Jeśli - jakimś cudem - coś nie pójdzie w sprintach, powalczy z całych sił na 30 km klasykiem.

Ale i Kowalczyk jest strasznie zdeterminowana przed środowym startem. Podrażniona piątą lokatą w biegu na 10 km techniką dowolną. Pobiegła naprawdę świetnie, ale rywalki były lepsze. Swój najgorszy dystans ma za sobą, ma również nadzieję, że to był jej najgorszy wynik na tej olimpiadzie.

Kiedyś Polka nie była dobra w sprintach, wszystko przyszło z czasem. Do fantastycznej techniki klasycznej, ciężką pracą doszła do bardzo istotnej w sprincie siły fizycznej. - Pięknie się porusza klasykiem. Jak na moje spojrzenie, technikę ma idealną - komplementuje Justyną trener Wierietielny. - Ta forma w sprintach to efekt godzin spędzonych w siłowni. Stąd wyniki na krótkich dystansach.

Niech tylko Polkę omija dziś pech. Z rywalkami da sobie radę!

OSTATNIE SPRINTY JUSTYNY KOWALCZYK STYLEM KLASYCZNYM W PŚ

29 listopada 2008: 1. Petra Majdić (Słowenia); 2. Lina Andersson (Szwecja); 3. Kowalczyk.

27 grudnia 08: 1. Claudia Nystad (Niemcy); 2. Arianna Follis (Włoch); 3. ex aequo Majdić i Kowalczyk.

16 stycznia 09: 1. Alena Prochazkova (Słowacja); 2. Kowalczyk; 3. Anna Olsson (Szwecja)

25 stycznia 09: 1. Majdić; 2. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia); 3. Virpi Kuitunen (Finlandia);...; 7. Kowalczyk

12 marca 09: 1. Majdić; 2. Prochazkova; 3. Kowalczyk.

18 marca 09: 1. Majdić; 2. Saarinen; 3. Olsson;...;10. Kowalczyk.

28 listopada 09: 1. Kowalczyk; 2. Majdić; 3. Prochazkova.

19 grudnia 09: 1. Marit Bjoergen (Norwegia); 2. Kowalczyk; 3. Majdić.

17 stycznia 10: 1. Hanna Falk (Szwecja); 2. Majdić; 3. Saarinen;...; 7. Kowalczyk.

06 lutego 10: 1. Kowalczyk; 2. Ida Ingemarsdotter (Szwecja); 3. Sara Renner (Kanada).

Bądź na bieżąco - czytaj Super-blog Vancouver »