Tour de Ski. Justyna Kowalczyk budzi wspomnienia

- Noga znów podaje - meldowała za metą Justyna Kowalczyk, której udał się w Val Müstair najlepszy sprint łyżwą od blisko dwóch lat. A Maciejowi Starędze - najlepszy w karierze. Marit Bjorgen dalej fruwa. Bieg na 5 km stylem klasycznym w środę o 15.15. Relacja w Sport.pl.
Kowalczyk na finiszu straciła awans do półfinału - zajęła 15. miejsce. Staręga, też na ostatnich metrach - awans do finału. Polak skończył sprint siódmy. Dla niego, biegacza nietypowego, bo wychowanego daleko od gór, w Siedlcach, mądrze prowadzonego przez ojca trenera, to najlepsze osiągnięcie w Pucharze Świata. Dwa razy Staręga, specjalista od sprintu, był już dziewiąty - w stylu klasycznym ponad rok temu w Asiago i w łyżwowym - niedawno w Davos.

Dla Justyny łyżwowy sprint w Val Müstair, rodzinnych stronach szwajcarskiego specjalisty od Tour de Ski Dario Cologni, to było budzenie wspomnień. Nie o najlepszych miejscach w tej konkurencji, bo choć jej nie znosi, to stawała już w niej na podium, nawet raz wygrała. Ale w czołowej piętnastce nie była od blisko dwóch lat, od dziesiątego miejsca w Lahti w marcu 2013 roku. Łyżwowym sprintem przestała się przejmować mniej więcej właśnie wtedy: zrozumiała po próbie przedolimpijskiej w Soczi, że nie ma czego szukać w tej konkurencji na igrzyskach, nawet w niej nie wystartowała. W tym sezonie z obu poprzednich sprintów stylem dowolnym odpadała w kwalifikacjach.

Tym razem dostała się do ćwierćfinału. Po dreszczowcu z 30. miejsca, ostatniego dającego awans. Potem też było nerwowe oczekiwanie, gdy przegrała walkę o drugie miejsce w ćwierćfinale z Jewgieniją Szapowałową - Marit Bjorgen była poza zasięgiem, tak jak jest poza zasięgiem wszystkich od początku Tour de Ski - ale miała jeszcze szansę na awans z dobrym czasem. Nie udało się, bo ostatni bieg ćwierćfinałowy był szybki. Ale odjeżdżała do Włoch, na dwa etapy w Toblach, zadowolona. Z tego, że wraca taka moc, która pozwala nawiązywać walkę już nie tylko na podbiegach, gdzie nawet w kryzysie potrafi pokazać pazur, ale także na prostych. - Noga znów podaje - mówiła w wywiadzie dla TVP. A w środę jest w Toblach konkurencja stworzona dla Kowalczyk: 5 km stylem klasycznym. Może to jest ten moment, gdy uda się znów w tym sezonie stanąć na podium Pucharu Świata. Jeszcze tam w obecnym sezonie nie było ani Polki, ani Polaka, ani w biegach, ani w skokach. Już się odzwyczailiśmy, że tak może być.

W klasyfikacji Tour de Ski Kowalczyk spadła na ósme miejsce, ma już blisko 3 minuty straty do prowadzącej Marit Bjorgen, ale do podium jeszcze nie tak wiele: 51,5 sekundy do Therese Johaug. Na razie, po trzech z siedmiu etapów, to jest Tour dwóch Norweżek: wszystkie biegi wygrała Bjorgen, za każdym razem druga była Heidi Weng, która i potrafi, i najwyraźniej lubi zagrać od czasu do czasu na nosie Therese Johaug. Tylko na trzecim miejscu zmieniają się kolejne Norweżki. A to Ranghild Haga, a to Johaug, a to - jak w Val Müstair - Ingvild Flugstad Ostberg.

Weng traci już ponad minutę do Bjorgen, Johaug - ponad minutę do Weng. Dla reszty świata zostały w czołowej dziesiątce tylko cztery miejsca. Najlepsze dla czwartej Szwedki Stiny Nilsson i dla Kowalczyk. Norweska armada jeszcze nigdy nie była tak mocna i to się pewnie w PŚ szybko nie zmieni. A reszta świata powtarza sobie: byle do Falun.KOBIETY. Finał sprintu: 1. M. Bjorgen (Norwegia) 3.37,73; 2. H. Weng (Norwegia) strata 1,97 s; 3. I.F. Ostberg (Norwegia) 2,41; 4. S. Nilsson (Szwecja) 6,40; 5. M. Caspersen Falla (Norwegia) 7,74; 6. L. van der Graaff (Szwajcaria) 27,71... 15. J. Kowalczyk (Polska) odpadła w ćwierćfinale; 28. S. Jaśkowiec (Polska) odpadła w ćwierćfinale; 51. K. Kubińska (Polska) odpadła w eliminacjach. Klasyfikacja generalna PŚ : 1. Bjorgen 999 pkt; 2. T. Johaug (Norwegia) 629; 3. Weng 599;... 8. Kowalczyk 293; 53. Jaśkowiec 30; 81. Marcisz 6. Klasyfikacja Tour de Ski (po 3 z 7 etapów): 1. Bjorgen 39.29,2; 2. Weng strata 1.11,2; 3. Johaug 2.00,7... 8. Kowalczyk 2.52,2; 24. Jaśkowiec 3.52,1; 48. Kubińska 5.17,9. MĘŻCZYŹNI. Finał sprintu: 1. F. Pellegrino (Włochy) 3.13,65; 2. P. Northug (Norwegia) strata 0,18 s; 3. M. Johnsrud Sundby (Norwegia) 0,19... 7. M. Staręga (Polska) odpadł w półfinale; 53. M. Kreczmer odpadł w eliminacjach; 76. S. Gazurek odpadł w eliminacjach; 78. J. Antolec odpadł w eliminacjach. Klasyfikacja generalna PŚ : 1. M. J. Sundby (Norwegia) 630 pkt; 2. F. H. Krogh (Norwegia) 505; 3. C. Halfvarsson (Szwecja) 498;... 39. M. Staręga 68. Klasyfikacja TdS (po 3 z 7 etapów): 1. Northug 53.40,0; 2. Sundby strata 25,1; 3. C. Halfvarsson (Szwecja) 27,0... 45. M. Kreczmer 3.32,5; 63. Staręga 4.51,1; 74. S. Gazurek 6.29,8; 82. J. Antolec 7,59,3.