PŚ w biegach. Wierietielny dla Sport.pl: Justyna wygrała z kilku powodów

:
-
- Trasa jednak nie była taka krótka, pomógł nam też zimny, tępy śnieg, ale przede wszystkim to, że Justyna walczyła na trasie i biegała najszybciej ze wszystkich. W finale zawaliła start, ale jednak rywalki pokonała - mówi Sport.pl trener Justyny Kowalczyk Aleksander Wierietielny po jej zwycięstwie w sprincie na 1,5 km w Moskwie.
Kowalczyk dzięki wygranej w Moskwie została nową liderkę PŚ. W Rosji nie wystartowała bowiem Norweżka Marit Bjoergen, do której Polka traciła przed zawodami 62 pkt. Teraz ma już 38 pkt. przewagi. Zwycięstwo Polki jest sensacyjne, bo nigdy nie uchodziła za specjalistkę od sprintów techniką dowolną. To jej pierwsza wygrana w tej konkurencji w karierze!

Mówi Aleksander Wierietielny:

Justyna wygrała sprint łyżwą z kilku powodów. Po pierwsze, to jednak była dość długa trasa. W Moskwie ścigaliśmy się na 1,5 km, ale na trasie przekładało się to na cztery minuty biegu. To nie to samo co sprinty na 1 km. Jednak dość duży wysiłek, czyli lepiej dla Justyny.

Po drugie, zimny śnieg nam pomógł, bo był bardzo tępy, nie dało się ślizgać. Siła nóg i rąk Justyny miała większe znaczenie od szybkości samego technicznego ślizgania się łyżwą.

Po trzecie, najważniejsze, Justyna walczyła bardzo mocno. Starała się w każdym biegu prowadzić od startu, bo z boku trasy ciężko było wyprzedzać. Leżał tam taki " nieprzejechany śnieg", po którym bardzo trudno się biegało. W finale zawaliła jednak start. Decydowała czysta walka. I Justyna dała radę pokonać rywalki. Chwała jej za to.

Czy zawody w Rybińsku się odbędą? Nie wiadomo. Wczoraj było tam minus 25 st. C. [od minus 18 C FIS nakazuje odwołanie], ale tutaj temperatury szybko się zmieniają. Za chwilę może być minus 16 C. Liczymy, że zawody się jednak odbędą.

W wyprzedzenie Bjoergen już teraz nie wierzyliśmy, liczyliśmy raczej na zmniejszenie przewagi do kilkunastu punktów. Cieszymy się, że się udało, ale walka będzie trwała dalej. Bjoergen jest mocna, trzeba się z nią liczyć. Nie wolno skreślać jej szans.