Wojciech Fibak: Agnieszka uwierzyła w siebie

2 : 0
Informacje
WTA Miami - Finał singla
Sobota 31.03.2012 godzina 18:30
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
Wynik
A.Radwańska
7
6
2
M.Szarapowa
5
4
0
Od zeszłego lata, gdy zaczęła pracować z Tomkiem Wiktorowskim, zrobiła ogromny postęp - mówi Wojciech Fibak. - To era nowej Agnieszki - profesjonalnej, poważnej, przygotowującej się do turniejów. Myślę, że to zasługa Wiktorowskiego, który wprowadził spokój i przekonał Agnieszkę, że ma ogromny potencjał, ale do końca go nie wykorzystuje. Przestała przegrywać z niżej notowanymi rywalkami, coraz bardziej wierzyła, że w ważnych turniejach może wygrywać także z tymi najmocniejszymi - dodał były tenisista.
Wojciech Fibak dla Sport.pl

Uwierzyła, że nie musi mieć mięśni. Wystarczą atuty, które ma: technika, wyczucie, szybkość, umiejętność przewidywania. Największym atutem Agnieszki jest ogromna odporność psychiczna. Większość tenisistek, grając wielki finał w Miami z Szarapową, przestraszyłaby się. Zaczęłoby się od 0:3, co Rosjance ułatwiłoby zadanie. Agnieszka żadnego zagrania się nie przestraszyła, nic nie oddała, od początku prowokowała, przeszkadzała. To niesamowite, że uznawana za najsilniejszą psychicznie tenisistkę Szarapowa jako pierwsza w obu setach pękała i traciła podanie.

Kilka lat temu wciąż mało kto wierzył, że taka delikatna, drobna dziewczyna może wspiąć się na szczyt. Mówiono, że tenis jest atletyczny, a ona za niska, za słaba. A ja zawsze powtarzałem - skoro Bartoli może być w finale Wimbledonu, a Zwonariewa druga na świecie, to Agnieszka może wygrać i być pierwsza, bo ma większy talent.

W Miami Agnieszce pomogła trochę nawierzchnia, bo to są jednak dużo wolniejsze korty niż w Nowym Jorku. Szarapowa musiała ryzykować bardziej i zaczęła się mylić.

Mentalnie Agnieszka jest gotowa do zwycięstw z Kvitovą, Williams, a nawet z Azarenką. Jest na szczycie, ale musi uważać, bo pojawią się nowe wyzwania - większe zainteresowanie mediów, rywalki będą się dodatkowo motywować, żeby ją pokonać.

Czerwona mączka? Trzeba pracować nad kondycją, regularnością, pojawią się tenisistki grające wysokim kozłem piłki, a Agnieszka jest niższa, nie będzie mogła grać tylko z kontry. Będzie trudniej, bo trzeba będzie mocno uderzyć.