Trawa uniesie Jerzego Janowicza?

1 : 2
Informacje
ATP Halle - Ćwierćfinał
Piątek 19.06.2015 godzina 14:45
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
Wynik
J.Janowicz
4
7
3
1
K.Nishikori
6
5
6
2
Polak awansował do ćwierćfinału turnieju w Halle. O półfinał powalczy w piątek w Niemczech z Japończykiem Kei Nishikorim, piątym tenisistą świata. Tak dobrze sezonu na trawie Janowicz nie zaczął nigdy. Początek relacji na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live o 13:30.
W II rundzie Janowicz pokonał Kolumbijczyka Alejandro Fallę 6:2, 5:7, 6:2 i dotarł po raz drugi w tym sezonie do ćwierćfinału imprezy ATP - pierwszy raz był w lutym w Montpellier, gdzie doszedł do finału.

Dziesięć dni przed rozpoczęciem Wimbledonu forma Janowicza zaczęła się poprawiać. Do tego, co oglądaliśmy w Londynie dwa lata temu, gdy sensacyjnie sięgnął półfinału, droga daleka, ale biorąc pod uwagę przeciętne w wykonaniu Polaka ostatnie miesiące, widać pewien postęp.

Po pierwsze, Janowicz (ATP 51) zaczął znów wykorzystywać przewagę serwisu. Trawa, gdzie kozioł piłki jest niższy niż na betonie i mączce, wyraźnie mu służy. Z Fallą, nie licząc jednej zapaści pod koniec drugiego seta, mierzący 204 cm Janowicz serwował pewnie i skutecznie (6 asów, 72 proc. wygranych piłek po pierwszym podaniu). Największą odmianę widać jednak w dłuższych wymianach - Polak, choć wciąż gra momentami bardzo ryzykownie, przestał je notorycznie przegrywać. Z leworęcznym Kolumbijczykiem, który kilka lat temu postraszył w Wimbledonie Rogera Federera (prowadził 2-1 w setach, przegrał 2-3), wygrał efektownie sporo pojedynków biegowych. Właśnie regularności, umiejętności przetrzymania kilku piłek i przygotowania ofensywnej akcji ostatnio najbardziej brakowało Polakowi.

Janowicz, niezmiennie pracujący z fińskim trenerem Kimem Tiilikainenem, który oglądał czwartkowe zwycięstwo z trybun, jeszcze nigdy nie zaczął tak dobrze sezonu na trawie. Przed rokiem i dwa lata temu odpadał w Halle już w pierwszym meczu. W 2013 r. - z Bośniakiem z trzeciej setki rankingu, a w 2014 r. - z Francuzem z drugiej setki. Teraz wygrał już dwa spotkania w Halle, a wcześniej także jedno w Stuttgarcie.

Nie wolno jednak zapominać, że w lepszym bilansie Polakowi pomagają również nowe okoliczności - w tym roku po raz pierwszy przerwa między Rolandem Garrosem a Wimbledonem wynosi trzy, a nie dwa tygodnie. Jest więc czas, by zagrać nie w jednym, ale w dwóch turniejach.

Drugim czynnikiem zmuszającym do zachowania ostrożności w ocenie formy Janowicza jest klasa pokonanych przez niego rywali. W Stuttgarcie rozprawił się z urodzonym na Jamajce Niemcem Dustinem Brownem (ATP 114), który chodził do siatki jak szalony i łatwo go było mijać. W Halle ograł najpierw Urugwajczyka Pablo Cuevasa (ATP 23), specjalistę raczej od gry na mączce niż na trawie, a potem - Fallę (ATP 147), który do turnieju przedarł się z kwalifikacji, ale w tym roku spisywał się przeciętnie. Gdy po drugiej stronie siatki pojawił się raz rywal solidniejszy i potrafiący grać na trawie - Niemiec Philipp Kohlschreiber (ATP 31) w II rundzie w Stuttgarcie - Janowicz przegrał (4:6, 4:6), bo nie był w stanie utrzymać regularności uderzeń na poziomie rywala.

W piątek czeka go jeszcze trudniejszy test - o półfinał turnieju z pulą nagród 1,7 mln euro powalczy z Kei Nishikorim, finalistą zeszłorocznego US Open, piątym zawodnikiem rankingu ATP. Japończyk nie serwuje i nie uderza tak mocno jak Janowicz, ale nadrabia szybkością poruszania się, precyzją ataków i doskonałą techniką. Polak w ostatnich dwóch latach tylko raz pokonał gracza z czołowej dziesiątki rankingu, latem 2014 w Cincinnati Grigora Dimitrowa.

Agnieszka Radwańska w tym tygodniu nie gra, przygotowuje się do występu w Eastbourne, ostatniego sprawdzianu przed Wimbledonem. Nieźle radzi sobie druga z Polek, też pewna występu w Londynie bez eliminacji. Magda Linette awansowała w czwartek do ćwierćfinału turnieju ITF w Ilkley w Anglii (pula nagród 50 tys. dol.) po zwycięstwie 6:3, 6:2 nad Luksiką Kumkhum z Tajlandii.

Zdjęcie adidas buty tenisowe męskie BARRICADE V Classic B44231 Zdjęcie Rakieta tenisowa BABOLAT PULSION 102 Zdjęcie WILSON PIŁKI DO TENISA ZIEMNEGO TEAM PRACTICE 4szt
adidas buty tenisowe męskie... Rakieta tenisowa BABOLAT PU... WILSON PIŁKI DO TENISA ZIEM...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Czy wierzysz, że Jerzy Janowicz osiągnie pierwszą dziesiątkę rankingu ATP?