BNP Paribas Masters w Paryżu. Janowicz pokonał Kohlschreibera, 19 rakietę świata!

Jerzy Janowicz pokonał Phillipa Kohlschreibera w I rundzie BNP Paribas Masters w Paryżu (z pulą nagród blisko 2,5 mln euro). Urodzony w Łodzi tenisista wygrał z 19 rakietą światowego treningu 7:6 (7:5), 6:4.
Turniej w Paryżu zaliczany do ATP World Tour ma niezwykle silną obsadę. Wystarczy powiedzieć, że grają w nim tacy zawodnicy jak Novak Djoković, Andy Murray czy David Ferrer. 21-letni Janowicz do turnieju głównego przebijał się przez kwalifikacje. Łodzianin pokonał w nich Rosjanina Dmitrija Tursunova (6:2, 6:4) i Francuza Florenta Serrę (6:2, 6:4) i w poniedziałek w turnieju głównym zmierzył się z Kohlschreiberem, który w najnowszym rankingu ATP zajmuje 19. miejsce.

Janowicz już w pierwszym gemie mógł przełamać rywala, ale nie wykorzystał breakpointa. Później obaj tenisiści bez większych problemów wygrywali własne podania. O losach setach musiał więc rozstrzygnąć tie-break, którego Janowicz rozpoczął od dwóch zepsutych piłek. Chwilę później doprowadził jednak do wyrównania, ale dwa kolejne punkty znowu zdobył Niemiec. A dokładniej stracił je Janowicz, bo wszystkie cztery punkty rywal zdobył po jego błędach. Na szczęście po zmianie stron Polak zagrał już fenomenalnie i od wyniku 2:4 wygrał pięć z sześciu kolejnych piłek i rozstrzygnął tie-breaka na swoją korzyść. Warto podkreślić, że w pierwszym secie Janowicz stracił przy pierwszym podaniu zaledwie jedną z 19 rozegranych piłek.

Potężny serwis był także jego bronią w drugiej partii. Problemów z wygrywaniem własnych podań nie miał także Kohlschreiber, dlatego do stanu 5:4 gemy mijały bardzo szybko. Wówczas przy serwie Niemca łodzianin wygrał pierwszą wymianę i od zwycięstwa dzieliły to tylko trzy punkty. Po chwili Kohlschreiber prowadził 30:15, ale Janowicz, który wyczuł szansę, nie zamierzał odpuszczać. 21-latek wygrał trzy kolejne punkty i po błędzie Niemca wykorzystał pierwszą okazję na przełamanie w secie, która dała mu zarazem zwycięstwo w całym spotkaniu.

W drugiej rundzie BNP Paribas Masters w Paryżu jego rywalem będzie rozstawiony z nr 13 Marcin Cilić z Chorwacji.

Za przejście eliminacji i awans do drugiej rundy Janowicz otrzyma 70 punktów do rankingu i przesunięcie się w okolice 60. miejsca. Dzięki temu w najnowszym notowaniu odzyska miano najwyżej klasyfikowanego Polaka, które stracił w tym tygodniu na rzecz Łukasza Kubota.