Bryan Bouffier

Bryan Bouffier

Francuski kierowca rajdowy, urodzony 1 grudnia 1973 roku w Die. Mistrz Pucharu Peugeot, Rajdowy Mistrz Francji i trzykrotny Rajdowy Mistrz Polski.

Zamiłowanie do sportów motorowych przejawiał już od najmłodszych lat za sprawą swojego ojca, Philippe Bouffiera, który był znanym i cenionym kierowcą rajdowym przez 22 lata (zakończył karierę w 1999 roku). Po rezygnacji z czynnego sportu Philippe skupił się na rozwijaniu wczesnej kariery syna, między innymi przygotowując mu odpowiedni samochód, by ten mógł wystartować w pierwszych rajdach regionalnych.

Od najmłodszych lat Bryan upodobał sobie wyścigi w Polsce. Doszedł między innymi do finału „Rallye Jeunes” organizowanego w naszym kraju, a w kolejnych latach zostawał trzykrotnie rajdowym mistrzem i raz wicemistrzem Polski. Od początku związany z był z Peugeotem, zdobywając początkowo doświadczenie na francuskich odcinkach specjalnych. Jego pilotami byli między innymi Matthieu Baumel, Jean-Claude Grau czy Xavier Panseri.

W 2006 roku Bryan Bouffier zdobył 5 lokatę w Rajdowych Mistrzostwach Europy, wygrywając wcześniej klasę S1600 na Rajdzie Barum. W 2007 roku odegrał dużą rolę w testowaniu nowego samochodu swojej stajni.

W 2008 roku Bouffier przeniósł się do teamu Malkolm Rally Team, gdzie usiadł za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo IX, nie rezygnując jednak w kolejnych latach ze startów w Peugeocie (między innymi w asfaltowych Mistrzostwach Francji, podczas których zdobył tytuł mistrzowski). W kolejnych latach startował w międzynarodowych rajdach Intercontinental Rally Challenge (wygrany rajd Monte Carlo) oraz mistrzostwach Europy (wygrany rajd Korsyki). Bouffier doskonale wspomina też Monte Carlo ze swojego pierwszego podium Rajdowych Mistrzostw Świata (drugie miejsce w 2014 roku).

Inni kierowcy rajdowi:

Kris Meeke - Thierry Neuville - Hayden Paddon - Mads Ostberg - Dani Sordo

Bryan Bouffier