Boks. Nie wygrywa ten, kto tylko głośno krzyczy

Niemieckie media coraz częściej dostrzegają osobę Tomasza Adamka (42-1, 27 KO), który prędzej czy później stanie naprzeciwko uwielbianych w Niemczech braci Kliczko. Oto jak Niemcy widzą Polaka.

Tomasz Adamek maszerował w ostatnich latach przez 3 kategorie wagowe, będąc nie do zatrzymania. Teraz staje obok braci Kliczko, na czele wagi królewskiej, wagi ciężkiej. Często niedoceniany, uczy swoich przeciwników szacunku do siebie. Polska legenda boksu Darek Michalczewski, ma jednak swoje wątpliwości co do Adamka w wadze ciężkiej.

Jeden człowiek, jeden młot, jedna opona. Co chwilę Tomasz Adamek uderza wielokilogramowym młotem w oponę, do czasu całkowitego wyczerpania. Jego wzrok zdradza wielką zawziętość, większą niż jego granice wytrzymałości organizmu. Z powodzeniem przeszedł 11 tygodni nowego programu treningowego, przed ostatnią walką z Grantem. Tortury te są jednak bardzo potrzebne, gdyż 33. letni Polak ma jasny cel: chce zostać mistrzem świata w wadze ciężkiej i przejść do historii boksu zawodowego, zdobywając po kolei pas w wadzę półciężkiej, junior ciężkiej i w kategorii królewskiej. Byłby pierwszym pięściarzem któremu to się uda, jeśli to osiągnie.

Człowiek z gór.

Adamek, który swoje pierwsze kroki w USA stawiał 5 lat temu, uważany jest za skromnego człowieka. Jego ksywa "Góral", w przybliżeniu znaczy człowieka z gór.

- Znamy się już bardzo długo. Często doradzałem mu, jak mnie o to poprosił. To spokojny człowiek, który żyje dla swojej rodziny i sportu. To chłopak z charakterem - mówi o Adamku jego rodak i wielokrotny mistrz świata, Dariusz Michalczewski. Wymiany zdań przed walką, faktycznie nie są w naturze Adamka i może dlatego, pierwsze zdanie, które wypowiadali jego 42. pokonanych przeciwników po walce, może brzmieć tak: "Po prostu go lekceważyłem".

Wady: siła ciosu i zasięg

W niższych kategoriach wagowych Adamek zawsze był chętny na mocne wymiany ciosów. W walkach z Chrisem Arreolą oraz swoim rodakiem Andrzejem Gołotą, pokazał jednak wyższość techniki, szybkie nogi i ringowe cwaniactwo. Siła ciosu i zasięg to są słabsze punkty Adamka. Jeżeli Adamek chce pokonać braci Kliczko, musi poprawić siłę.

Więcej na www.bokser.org

Więcej o: