Boks. Green z byłym rywalem Adamka

Czempion IBO w wadze junior ciężkiej, Danny Green (29-3, 26 KO), w drugiej obronie swego mistrzowskiego pasa zmierzy się z wracającym do boksu po ponad trzyletniej przerwie Paulem Briggsem (26-3, 18 KO). 34-letniego "Hurricane" polscy kibice kojarzą z niezapomnianych 24. rund stoczonych w kategorii półciężkiej z Tomaszem Adamkiem (41-1, 27 KO).

Pojedynek dwóch australijskich puncherów odbędzie się 21 lipca w Entertainment Centre w Sydney. Briggs (na zdjęciu z Adamkiem) uważa, że nie potrzebuje żadnej rozgrzewkowej walki, by pokonać niezwykle groźnego "Green Machine". Pięściarze znają się od lat i w przeszłości wielokrotnie ze sobą sparowali.

- Jestem w wybornej dyspozycji. Zresztą, nawet gdy tak nie jest, to normalny człowiek i tak nie zbliża się do mojej formy fizycznej - przekonuje Briggs.

Walka Adamka z Briggsem, znalazła się na 30. miejscu na specjalnej liście ESPN najwspanialszych walk ostatniego dziesięciolecia na światowych ringach. Do pojedynku doszło 21 maja 2005 roku, w United Center w Chicago. Stawką był tytuł mistrza świata wagi półciężkiej World Boxing Council. Adamek wygrał większością głosów: 114-114, 115-113, 117-113. ESPN tak opisało wtedy Adamka i pojedynek pięściarzy:

Określenie "straszny twardziel" to dla niego zdecydowanie za mało. Adamek miał pęknięty nos na kilka tygodni przed walką. Miał okazję się wycofać, ale zdecydował się ukryć kontuzję, mówiąc później, że chęć zdobycia tytułu była zbyt silna. Skończyło się na tym, że przez 12 rund połykał krew płynącą z pękniętego ponownie podczas walki nosa, nazywając kontuzję "najcięższą jaką miał w życiu".

Już w trzeciej rundzie Polak miał zapuchnięte oko, w ósmej był bliski znokuatowania, ale szczęśliwie dla polskiego wojownika oddawał Briggsowi cios za cios i jeszcze z nawiązką, zdobywając tytuł WBC. W tak samo brutalnym rewanżu, pomimo nokdaunu już w pierwszej rundzie, Adamek obronił tytuł, a komentujący dla HBO ten pojedynek Larry Merchant najlepiej podsumował to co działo się na ringu podczas walki Adamek - Briggs: - Oczy mnie bolały od patrzenia jak oni się biją.

Wszystko o boksie - czytaj na Bokser.org ?

Więcej o: