Polski mistrz świata w boksie wraca na ring! Borek podał szczegóły

Jedyny obecnie polski mistrz świata w boksie zawodowym Łukasz Różański (15-0, 14 KO) może już za dwa tygodnie przystąpić do obrony pasa WBC w wadze bridger (do 101,6 kg). Jak informuje Mateusz Borek, 24 maja 38-latek ma zmierzyć się w Rzeszowie z Brytyjczykiem Lawrencem Okolie (19-1, 14 KO).

Za miesiąc minie rok, odkąd Polska wróciła do grona krajów posiadających mistrza świata w boksie zawodowym. 22 kwietnia 2023 roku w Rzeszowie Łukasz Różański w spektakularnym stylu rozbił faworyzowanego Chorwata Alena Babicia (11-1, 10 KO), pokonując go przez nokaut techniczny już w pierwszej rundzie. 

Zobacz wideo Adamek: Już bawię się sportem. Jestem spełniony

Dzięki temu 38-letni obecnie Różański został posiadaczem pasa mistrza świata federacji WBC w wadze bridger (do 101,6 kg). To nowa kategoria wagowa, stworzona przez WBC w 2020 roku i motywowana tym, że współcześni pięściarze kategorii ciężkiej są dużo więksi niż przedstawiciele poprzednich epok. Nie uznają jej jednak pozostałe trzy wielkie federacje - WBA, WBO i IBF, u których powyżej 91 kg zaczyna się waga ciężka i tyle.

Niemniej jednak Łukasz Różański został pierwszym polskim mistrzem świata od czterech lat (tj. od kontrowersyjnej porażki Krzysztofa Głowackiego z Mairisem Breidisem), a także piątym zawodowym mistrzem w historii polskiego boksu, po Dariuszu Michalczewskim, Krzysztofie Włodarczyku, Tomaszu Adamku i Krzysztofie Głowackim.

Polski mistrz świata w boksie wraca na ring. Mateusz Borek podał szczegóły

Od walki Różańskiego z Babiciem minęło jedenaście miesięcy i wiele wskazuje na to, że poznaliśmy okoliczności pierwszej walki Polaka w obronie mistrzowskiego pasa. Jak poinformował na portalu X (dawniej Twitter) Mateusz Borek z "Kanału Sportowego", walka Różańskiego ma się odbyć 24 maja w Rzeszowie, rodzinnym mieście boksera, a rywalem 38-latka ma być 31-letni Brytyjczyk Lawrence Okolie (19-1, 14 KO).

"Wróble na Podkarpaciu ćwierkają, że 24 maja w Rzeszowie walka o pas WBC Bridger Różański vs Okolie" - napisał Borek.

31-letni Lawrence Okolie to były mistrz świata WBO w wadze junior ciężkiej. Brytyjczyk z 20 zawodowych walk wygrał aż 19. Przegrał dopiero tę ostatnią, gdy w maju 2023 roku stracił pas mistrzowski na rzecz swojego rodaka Chrisa Billama-Smitha (19-1, 13 KO) i wygląda na to, że po tej porażce zdecydował się zmienić kategorię wagową na nieco wyższą. 

Co ciekawe, z 20 walk, które stoczył Okolie w zawodowej karierze, aż cztery były przeciwko Polakom. I za każdym razem to Brytyjczyk wychodził z tej konfrontacji zwycięsko. W 2017 roku, w swojej drugiej walce zawodowej, Okolie pokonał przez TKO Łukasza Rusiewicza (22-31, 13 KO). W 2020 roku, w walce o zwakowany pas WBO International Brytyjczyk wygrał przez TKO w drugiej rundzie z Nikodemem Jeżewskim (24-2, 11 KO).

Następnie rok później Lawrence Okolie wywalczył zwakowany pas mistrza świata federacji WBO, pokonując przez TKO w szóstej rundzie Krzysztofa Głowackiego (32-4, 20 KO), a w lutym 2022 obronił ten tytuł, wygrywając przez jednogłośną decyzję sędziów z Michałem Cieślakiem (25-2, 20 KO).

Na razie nie wiadomo więcej szczegółów dot. walki Różański - Okolie, ale skoro miałaby się ona odbyć za dwa miesiące, to kolejne informacje powinny być kwestią czasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.