Zmiana w walce Polaka o mistrzostwo świata w ostatniej chwili. Protest przyjęty

Mateusz Masternak zawalczy w ten weekend o pas mistrza świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Krótko przed jego pojedynkiem o tytuł mistrzowski doszło do istotnej zmiany, która zaszła na wniosek obozu polskiego boksera. Pojawiły się wątpliwości co do obsady składu sędziów punktowych. W miejsce sędziego, wobec którego były obiekcje, wskoczył Polak. Walka Masternaka już w tę niedzielę.

Mateusz Masternak wywalczył prawo do walki z Anglikiem Chrisem Billamem-Smithem w październiku zeszłego roku, kiedy w Zakopanem wygrał pojedynek z Australijczykiem Jasonem Whateleyem jednogłośną decyzją sędziów.

Zobacz wideo Tak Mateusz Masternak poznał swoją żonę. "Przez pół roku to ukrywaliśmy"

Ważna zmiana przed walką Masternaka o pas

Sędziami punktowi walki Masternaka w Bournemouth mieli być pierwotnie Zoltan Enyedi z Węgier, Patrick Morley ze Stanów Zjednoczonych oraz Steve Gray z Wielkiej Brytanii. Wątpliwości budziło obsadzenie Węgra, który nie ma dobrych opinii w środowisku bokserskim, a szczególnie w Polsce.

Enyedi zapadł w pamięci polskim kibicom, kiedy był sędzią pojedynku Krzysztofa Głowackiego z Mairisem Briedisem. Walka skończyła się ogromną kontrowersją. Sędzia stwierdził techniczny nokaut w wykonaniu Łotysza, choć powinno dojść wcześniej do dyskwalifikacji Briedisa za uderzenie łokciem. Ostatecznie zabrano mu za nieprzepisowy cios tylko po punkcie z kart każdego sędziów.

Wątpliwości były też co do obsadzenia Graya. Sztab Masternaka uważał, że nie powinno być Brytyjczyka wśród arbitrów tego pojedynku, ponieważ walczy jego rodak. Sugerowano jego odsunięcie lub wyrównanie szans przez obsadzenie Polaka w miejsce innego sędziego.

Ostateczne zdecydowano, że z trójki sędziowskiej wypadnie Węgier, a jego zajmie polski sędzia punktowy. Jednak jego nazwisko jest nieznane.

Sędzią ringowym będzie inny Brytyjczyk, John David Latham.

Początek gali bokserskiej w Bournemouth zaplanowano na niedzielę 10 grudnia o godzinie 19:00. Walka Masternaka z Billamem-Smithem będzie ostatnim pojedynkiem tego wydarzenia. Stawką pojedynku jest pas mistrza świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej.

Mateusz Masternak ma na koncie 52 zawodowe walki. Wygrał 47 z nich, w tym 31 przez nokaut. Żadnej nie zremisował, pozostałe pięć przegrał. Tylko raz został znokautowany. Równie imponujący bilans ma rywal Polaka, Chris Billam-Smith. Wygrał 18 z 19 walk, w tym 12 przez nokaut. Ma na koncie zaledwie jedną porażkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA