Mamy pierwszego w historii mistrza świata! Nie dokonał tego nawet Gołota

Niedzielne popołudnie już na zawsze zapisze się w historii polskiego boksu amatorskiego. 16-letni Fabian Urbański w Erywaniu został mistrzem świata kadetów w wadze do 70 kilogramów. Polak nie dał szans żadnemu ze swoich rywali i sięgnął po tytuł, którego w przeszłości nie udało się wywalczyć m.in. Andrzejowi Gołocie. Patrząc na posuchę w polskim boksie, to jest to jeden z największych sukcesów w tej dyscyplinie od lat.

Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski, bracia Skrzecz, Andrzej Gołota czy Wojciech Bartnik - takie nazwiska przychodzą na myśl, gdy mowa o polskich sukcesach w boksie amatorskim lub olimpijskim. Z całym szacunkiem dla wszystkich tych mistrzów trzeba przyznać, że jest to daleka przeszłość. Dość powiedzieć, że na olimpijski medal w boksie Polska czeka od 1992 roku, gdy w Barcelonie Bartnik zdobył brązowy medal.

Zobacz wideo Laura Grzyb chce zostać mistrzynią świata w boksie i walczyć w MMA

Fabian Urbański pierwszym polskim mistrzem świata w boksie kadetów

Kto wie - być może do tych sukcesów będzie powoli nawiązywał 16-letni Fabian Urbański (Skorpion Szczecin). Występujący na co dzień w kategorii wagowej do 70 kilogramów bokser ma już na koncie m.in. wicemistrzostwo Europy i mistrzostwo Polski z zeszłego roku.

W ostatnich dniach Urbański walczył na mistrzostwach świata kadetów w Erywaniu, gdzie nie miał sobie równych. W pierwszej walce pokonał Kazacha Zhassulana Berdaly'ego, w kolejnej Białorusina Andreja Matskevicha, a następnie Albańczyka Ahmeda Kocima. Po tym starciu było pewne, że znalazł się w strefie medalowej. W niej stoczył zacięty pojedynek z Niemcem Festimem Nimanim, który wygrał na punkty.

W finale Fabian Urbański zmierzył się z przedstawicielem gospodarzy Ormianinem Samvelem Siramargyanem. 16-latek w pierwszych dwóch rundach pewnie punktował rywala, trzymając go na dystans i świetnie broniąc się przed jego rywalami. W trzeciej - ostatniej - Siramargyan musiał szukać nokautu, albo chociaż przewrócenia naszego zawodnika, żeby liczyć na wygraną. Tak się jednak nie stało i po trzech rundach czterech sędziów punktowało 29-28 na korzyść Urbańskiego, a jeden 28-29 na korzyść jego rywala. Tym samym Urbański został pierwszym w historii polskim bokserem, który sięgnął po mistrzostwo świata kadetów! Dość powiedzieć, że Andrzej Gołota w 1985 roku został wicemistrzem świata juniorów w wadze ciężkiej. 

Poza złotem Urbańskiego polscy wojownicy zdobyli w Erywaniu trzy brązowe medale - Zuzanna Gołębiewska (54 kg, RUSHH Kielce), Oskar Grodzicki (52 kg, Kujawia Boks Włocławek) i Igor Soczówka (54 kg, Skorpion Szczecin).

Więcej o:
Copyright © Agora SA