Rosjanie storpedują imprezę w Polsce? "Jesteśmy dużą siłą"

Kacper Sosnowski
- Jesteśmy w lesie - podsumował polskie występy na turnieju Suzuki Boxing Night 21 Wojciech Bartnik. Na szczęście trenerowi kadry na dwa miesiące przed kwalifikacjami olimpijskimi chodziło głównie o dwie kategorie wagowe. Szkoleniowiec wspominał też swoje sparingi z... Andrzejem Gołotą, który był gościem gali.

Wojciech Bartnik, który w boksie był ostatnim polskim medalistą olimpijskim, zdobył brąz w 1992 roku, teraz jest trenerem polskiej kadry. Po gali Suzuki Boxing Night 21 w Rypinie miał jednak kilka powodów do zmartwień. Polacy co prawda nieznacznie, bo o jedną walkę przegrali rywalizację z Niemcami, ale trenera zasmuciły poczynania naszych zawodników w ważnych dla niego kategoriach tj. 63,5 kg oraz 80 kg.

Zobacz wideo Wojciech Bartnik trener kadry boksu przed kwalifikacjami na Suzuki Boxing Night

"Jesteśmy w lesie"

To właśnie w tych kategoriach Bartnik chciał sprawdzić, jak wygląda biało-czerwony układ sił. Swoje walki na gali SBN 21 wyraźnie przegrali jednak zarówno Bartłomiej Rośkowicz i Ilia Bader (obaj 63,5 kg). Wygrać nie udało się też Łukaszowi Staniochowi (80 kg).

- Jesteśmy w lesie w tych kategoriach. Wiem, co zrobię w lekkopółśredniej, ale na razie nic nie chcę mówić - skomentował nam trener.

Zgodnie z planem chwalił za to triumfującego na gali mistrza Polski, brązowego medalistę ME, niedawnego olimpijczyka z Tokio Damian Durkacza oraz doceniał walczącego w najcięższej kategorii Radosława Kawczaka.

- Radek, który walczy w kat. +92 kg tutaj u nas debiutował. W tym roku nie stoczył żadnej walki, od 6 miesięcy nie boksował. Widać, że ma na boks papiery - komplementował.

Gołota pamiętał sparingi z mistrzem Polski

Polska kadra, przed którą jeszcze międzynarodowy obóz w Berlinie i późniejsze zawody w Czechach (w Ustii nad Łabą) szykuje formę na przełom czerwca i lipca. Wtedy to w Krakowie odbędą się Igrzyska Europejskie. Ta impreza ma dać kwalifikacje olimpijskie, ale mogą być z tym komplikacje. Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA), w której ważną rolę odgrywają Rosjanie, jest zdania, że skoro sportowców z Rosji i Białorusi na imprezie nie będzie, bo zostali z niej wyrzuceni, to kwalifikacje być tam przydzielane też nie mogą. Czy Rosjanie storpedują imprezę w Polsce?

- Myślę, że MKOL nie pozwoli na to, że jesteśmy dużą sportową siłą. Mam nadzieję, że ta impreza w Polsce się odbędzie i że te kwalifikacje tam będą - podsumował.

Bartnik odniósł się też do kolejnego spotkania z Andrzejem Gołotą, na którym mógł powspominać stare czasy.

- Byłem świeżo upieczonym mistrzem Polski w kategorii ciężkiej. Pojechał do niego pomóc mu szykować się na Igrzyska Dobrej Woli w Seattle. Myślę, że go dobrze przygotowałem, bo te treningi pamiętał - uśmiechał się Bartnik. Cały wywiad z trenerem w materiale wideo.

Suzuki Boxing Night 21 w Rypinie (karta główna)

51 kg Jakub Słomiński wygrał niejednogłośną decyzją z Christopherem Gomanem
54 kg Jakub Krzpiet wygrał niejednogłośną decyzją z Francesco Messineo
57 kg Mikołaj Mańka przegrał przez jednogłośną decyzję z Ousainou Hansenem
57 kg Jarosław Iwanow wygrał niejednogłośnie z Denisem Brilem
63,5 kg Bartłomiej Rośkowicz przegrał jednogłośnie z Davidem Gkevorgkianem
63,5 kg Ilia Bader przegrał jednogłośnie z Enrico Klieschem
71 kg Damian Durkacz wygrał niejednołośnie z Denielem Krotterem
80 kg Łukasz Stanioch przegrał jednogłośnie z Oliverem Ginkelem
+92 kg Radosław Kawczak pokonał jednogłośnie Amina Younes Ouchaou

Więcej o: