Świat bojkotuje MŚ. Kumpel Putina się śmieje: "Nie mogę się doczekać"

Międzynarodowy Związek Boksu (IBA) otworzył zgłoszenia na mistrzostwa świata mężczyzn, które odbędą się w maju tego roku w Taszkiencie. Nie cieszą się one wielkim zainteresowaniem. Kolejne kraje ogłaszają bojkot imprezy w związku z dopuszczeniem do startu Rosjan i Białorusinów.

Mistrzostwa świata w boksie mężczyzn odbędą się w dniach 1-14 maja w stolicy Uzbekistanu Taszkiencie. Impreza organizowana pod auspicjami IBA wywołuje szereg kontrowersji po tym, jak federacja zniosła  wszelkie ograniczenia co do startu sportowców z Rosji i Białorusi. W odpowiedzi część krajowych federacji zapowiedziała bojkot.

Zobacz wideo Chwile grozy na High League. Spodek wstrzymał oddech. Izak: To był szok

Nie chcą rywalizować z Rosjanami. Coraz mniejsze zainteresowanie MŚ IBA

Proces rejestracji na mistrzostwa zakończy się 31 marca. Część krajów w ogóle nie jest nim zainteresowana. Krajowe związki z USA, Kanady czy Irlandii już ogłosiły, ze nie wezmą udziału w turnieju. Dołączyło do nich kilka innych państw. Do Taszkientu nie wybiorą się także polscy bokserzy, podobnie jak miało to miejsce w przypadku kobiecych mistrzostw w New Delhi, które zakończą się w niedzielę. Mimo to IBA deklaruje, że zaprasza przedstawicieli wszystkich narodów nie tylko na same zawody, ale i na specjalny obóz, który ma odbyć się w dniach 15-28 kwietnia.

Sędziowie Tyle zarabiają sędziowie MMA. Jeden z nich się wygadał. "Można sobie pożyć"

Powodem bojkotu jest brak zaufania do IBA, której prezes Umar Kremlow jest bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji Władimira Putina. Już wcześniej pojawiały się podejrzenia co do szemranych źródeł finansowania IBA oraz o korumpowaniu sędziów. Gwoździem do trumny było przywrócenie do rywalizacji Rosjan i Białorusinów, mimo wciąż toczącej się wojnie w Ukrainie.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Jak podaje portal insidethegames.biz, w odpowiedzi powstała konkurencyjna organizacja Common Cause Alliance, która planuje zorganizować własne mistrzostwa. Prezes nowozelandzkiej federacji Steve Hartley ujawnił, że zawody mają się odbyć jeszcze w tym roku w Holandii. Z kolei Kremlow wyśmiał te plany, twierdząc, że to jak "porównywanie komara ze słoniem".

- Nasze najważniejsze wydarzenia, mistrzostwa świata IBA, zostały stworzone, aby wyłonić najsilniejszych, ale także, aby uczcić ich wielkie osiągnięcia. Nadszedł czas, by cały świat oglądał boks i naszych sportowców w świetle reflektorów. Nie mogę się doczekać, aby być świadkiem narodzin nowych gwiazd w Taszkiencie - powiedział Kremlow.

Tyson Fury, Ołeksandr Usyk Nici z hitowej walki Fury-Usyk! Negocjacje zerwane, szokujące szczegóły

Więcej o: