Rosjanie mogą doprowadzić do wyrzucenia boksu z igrzysk

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa wykluczenie boksu z igrzysk olimpijskich w Paryżu. To skutek konfliktu z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Boksu kierowanym przez Rosjanina i sponsorowanym przez Gazprom.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) zostało wykluczone z udziału w poprzednich igrzyskach w Tokio, aczkolwiek zawody bokserskie się odbyły. Teraz boks nie znajduje się w programie igrzysk, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles. Kwalifikacje do igrzysk w Paryżu są organizowane przez MKOl, ale obawy dotyczące IBA oznaczają, że komitet może podjąć decyzję o odwołaniu zawodów bokserskich w Paryżu. Chyba, że stowarzyszenie przeprowadzi żądane przez MKOl reformy.

Zobacz wideo Kwiatkowski o pożegnaniu Michniewicza: Nie chcemy wchodzić w szczegóły

Bez boksu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu?

IBA jest kierowana przez Rosjanina, Umara Kremlowa. Organizacja jest sponsorowana przez Gazprom. Niedawno umowa między oboma podmiotami została przedłużona. MKOl przedstawił ten fakt jako dowód tego, że w IBA "nie ma zrozumienia prawdziwych problemów". Dodajmy, że w październiku IBA zniosła dyskwalifikację dla rosyjskich i białoruskich zawodników, którzy w marcu zostali wykluczeni z rywalizacji po napaści Rosji na Ukrainę.

- Przedłużenie umowy sponsorskiej z Gazpromem jako jedynym głównym sponsorem IBA wzmacnia obawy, które MKOl wyraża od 2019 roku. IBA będzie nadal zależna od firmy w dużej mierze kontrolowanej przez rosyjski rząd – mówi rzecznik MKOl cytowany przez "Sky Sports".

Dodatkowo, nadzwyczajny kongres IBA we wrześniu głosował przeciwko przeprowadzeniu nowych wyborów, pozwalając Kremlowowi pozostać prezydentem, po tym jak Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) orzekł, że Holender Boris van der Vorst został niesłusznie niedopuszczony do kandydowania. Rzecznik MKOl-u przyznał, że obawy komitetu obejmowały to, jak potraktowany zostanie wyrok CAS

- Niedawny kongres IBA po raz kolejny pokazał, że IBA nie interesuje się boksem i bokserami, a jedynie własną siłą. MKOl będzie musiał wziąć to wszystko pod uwagę, podejmując dalsze decyzje, które mogą – po tych ostatnich wydarzeniach – obejmować odwołanie boksu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku – powiedział.

Na początku grudnia IBA oskarżyła organizatorów olimpiady o "prześladowanie" w odpowiedzi na jej zawieszenie w kwestiach związanych z zarządzaniem i finansami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.