Usyk ujawnił, jak naprawdę wygląda "operacja specjalna" Rosji. "Cyniczni kłamcy"

Bartłomiej Kubiak
- Jesteście cynicznymi kłamcami - grzmi Ołeksandr Usyk, mistrz świata wagi ciężkiej organizacji WBA, WBO, IBF i IBO, który wrócił na Ukrainę, by bronić ojczyzny przed napaścią Rosjan.

- W ciągu 17 dni wojny Federacja Rosyjska niszczy nasze miasta pod pretekstem walki z faszyzmem. Walczycie z naszymi kobietami, dziećmi, osobami starszymi. Niszczycie nasze szpitale, szkoły, całe miasta. A jednocześnie cynicznie mówicie, że to rodzaj "operacji specjalnej" i strzelacie do obiektów wojskowych. Jesteście cynicznymi kłamcami - zaczyna swoje przemówienie Ołeksandr Usyk.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

Lennox Lewis"Obrabowali mnie". Największy przekręt w historii? "Cały świat wie"

"Odbudujemy naszą Ukrainę"

Usyk to ukraiński pięściarz, aktualny mistrz świata wagi ciężkiej organizacji WBA, WBO, IBF i IBO, który podobnie jak bracia Kliczko czy Wasyl Łomaczenko broni teraz ojczyzny przed napaścią Rosjan. - Już co najmniej dwa-trzy nasze pokolenia są na was złe za to, co robicie na naszej ziemi. Na naszej prawosławnej ziemi. Zrobimy wszystko, by jej nie oddać. Odbudujemy naszą Ukrainę. Zainwestujemy wszystkie fundusze, aby nasza ojczyzna znowu była piękna i kwitnąca - zapowiada Usyk.

I na koniec zwraca się też do Ukraińców: - Drodzy przyjaciele, jeszcze raz pragnę powiedzieć każdemu z was, kto broni naszego kraju: bardzo dziękuje. Naprawdę bardzo dziękuję. I proszę was: módlcie się do Boga za nasz kraj i za nasze dusze. Zaczął się wielki post. Wiem, że w takich warunkach trudno go przestrzegać. Ale módlcie się przed każdym wyjściem z domu. Zwracajcie się do Chrystusa, bo on nam na pewno pomoże. Też widzi, co się dzieje i też z pewnością nas ochroni - kończy Usyk.

Artiom Łaguta i Władimir PutinArtiom Łaguta nie wycofa słów o Putinie. "W każdej chwili mogę to powtórzyć"

Usyk: Już wróciłem, jestem w domu

Usyk pod koniec lutego, na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji, na moment opuścił Ukrainę. Poleciał wtedy do Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w projekcie firmy Steel City Interactive, która zamierza wypuścić na rynek eSports Boxing Club, czyli pierwszą od ponad dekady bokserską grę komputerową. Ta wizyta była potrzebna, by jak najlepiej odwzorować postać Usyka.

- Wiele mediów pisało, że uciekłem z kraju. Oczywiście tak nie jest. Byłem w pracy, ale w tym momencie jestem w domu. Już wróciłem. Jestem przytłoczony wszystkimi emocjami, nadszedł trudny czas. Dlatego wzywam was do jedności. Bardzo martwię się o mój kraj i o wszystkich ludzi. Musimy to zrobić, musimy zatrzymać tę wojnę - mówił Usyk pod koniec lutego, kiedy wrócił z Anglii do Polski, bo nie mógł już wtedy wylądować w Kijowie. Od razu pojechał jednak samochodem na Ukrainę, gdzie wstąpił do obrony terytorialnej.

Więcej o: