Doping w polskim boksie! Młodzieżowa mistrzyni Europy zdyskwalifikowana

Alexas Kubicka została ukarana dwuletnią dyskwalifikacją przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA). W organizmie młodzieżowej reprezentantki Polski wykryto zabronioną substancję - indepamid - informuje TVP Sport.

Alexas Kubicka jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich pięściarek młodego pokolenia. Zawodniczka GUKS Carbo Gliwice jest młodzieżową mistrzynią Europy w kategorii do 51 kg z 2020, ale też jest mistrzynią Polski kadetek w kategorii do 48 kg z 2018 roku oraz juniorek w wadze do 51 kg w 2020 roku.

Zobacz wideo Krzysztof Włodarczyk: Nie jestem bandytą. To była duża lekcja pokory

Kubicka przegrała w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Kielcach z Chanu Naorem, a siostra polskiej zawodniczki ostro wypowiadała się na temat sędziego. "Zawodniczka z Indii walczyła brudno, ale sędzia nie wykonał swojej pracy. Kiedy ktoś pada na deski, sędzia powinien sprawdzić rękawice i kask oraz zapytać, czy jest okej. W tym przypadku tego nie zrobił" – napisała Yulia Kubicka na Facebooku.

Alexas Kubicka została zdyskwalifikowana na dwa lata. Powodem zabroniony indepamid

Jak informuje TVP Sport, Alexas Kubicka została zdyskwalifikowana na dwa lata przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA). W organizmie 18-letniej zawodniczki z Gliwic wykryto zabronioną substancję – indepamid. Kubicka została przebadana pod kątem dopingu pod koniec lutego podczas zgrupowania, natomiast decyzja została ogłoszona pod koniec kwietnia.

"Indepamid to diuretyk, który służy do maskowania innych substancji zabronionych albo do zbijania wagi. To była bezpośrednia przyczyna, aby zdecydować, że zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe" – powiedział dyrektor POLADA Michał Rynkowski. Tym samym bokserka będzie mogła wrócić do ringu najwcześniej pod koniec kwietnia 2023 roku.

Alexas Kubicka ma prawo do odwołania się od tej decyzji, więc decyzja jeszcze nie jest utrzymana w mocy. 18-latka była jedną z wyróżnionych osób przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna za "osiągnięcia sportowe uzyskane w 2020 roku".