Lennox Lewis zadziwiony Andrzejem Gołotą. "Nie rozumiałem tego"

- Kiedy weszliśmy między liny, był czerwony na nosie, a może i na twarzy. Myślę sobie: "Dlaczego jego nos jest taki czerwony?". Nie wiedziałem, czy się zawstydził, czy sam zadał sobie parę ciosów w głowę przed wejściem na ring - na łamach "Przeglądu Sportowego" Lennox Lewis zdradza kulisy kultowej walki z Andrzejem Gołotą.

95 sekund. Tyle czasu potrzebował Lennox Lewis, mistrz olimpijski i trzykrotny zawodowy mistrz świata, aby w 1997 roku znokautować Andrzeja Gołotę w Atlantic City. Po wielu latach Brytyjczyk wrócił myślami do tej walki

Zobacz wideo Artur Szpilka: Zastanawiam się tylko, co będzie, gdy wygram walkę, a nie, jak przegram, bo nie biorę tego pod uwagę

 - Gołota miał niefart, bo nie mogłem być w gorszym nastroju niż wtedy. Przez siedem tygodni siedziałem na obozie w górach, a już na miejscu, w Atlantic City, wszystko było tak naprawdę przeciwko mnie. Wychodziłem z szatni zły. Byłem skoncentrowany, zdeterminowany, ale i wściekły. Czułem się jak na misji, a oprócz tego wszystkiego osiągnąłem wtedy znakomitą formę. Gołota spotkał mnie po prostu w złym czasie - powiedział Lewis w rozmowie z Przemysławem Osiakiem, dziennikarzem "Przeglądu Sportowego".

Artur Szpilka i Łukasz Różański zmierzą się 30 maja na gali w RzeszowieArtur Szpilka - Łukasz Różański. Gdzie i kiedy oglądać hitową walkę?

I dodał: - Kiedy weszliśmy między liny, był czerwony na nosie, a może i na twarzy. Myślę sobie: „Dlaczego jego nos jest taki czerwony?”. Nie wiedziałem, czy się zawstydził, czy sam zadał sobie parę ciosów w głowę przed wejściem na ring. W każdym razie był czerwony i śmiesznie na mnie patrzył. Nie rozumiałem tego, ale może właśnie takie miał spojrzenie przed walkami.

Walka Adamek vs. Miller. Chicago, 6 października 2018Tomasz Adamek kolejny raz wraca do ringu! "Muszę to zobaczyć, żeby uwierzyć"

Dwóch wielkich pięściarzy

Lewis przeszedł na emeryturę po kontrowersyjnym zwycięstwie ze starszym bratem Władimira Kliczki, Witalijem, w czerwcu 2003 roku. Walka o pas WBC została wstrzymana w szóstej rundzie. Ukrainiec miał głęboką ranę nad lewym okiem, krwawił. Do tego momentu prowadził na punkty, ale sędziowie uznali, że nie może walczyć dalej, a rana była efektem ciosu Lewisa, co oznaczało, że to Brytyjczyk sięgnie po pas.

Z kolei Gołota nigdy mistrzem świata nie został, ale cztery razy walczył o pas wagi ciężkiej. Przegrał z Lewisem (przez nokaut), Johnem Ruizem (kontrowersyjny werdykt na punkty) i Lamonem Brewsterem (przez nokaut), a zremisował z Chrisem Byrdem. Ostatni pojedynek - pokazowy, niepunktowany - w karierze Gołota stoczył w październiku 2014 roku z Danellem Nicholsonem.

Więcej o: