Mocny apel do Łukasza Szumowskiego. "Sami blokujemy rozwój talentów"

Przepisy medyczne w Polsce zabraniają startom na ringu osobom poniżej 14. roku życia. Zdaniem środowiska bokserskiego blokują one rozwój młodych zawodników, dlatego też wystosowało ono specjalny apel skierowany do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - poinformował "Super Express".

W innych krajach nie ma takiego problemu, ponieważ do walk dopuszczane są osoby mające mniej niż 14 lat. W Polsce jest to obecnie zakazane. Jedynie Ministerstwo Zdrowia mogłoby zmienić ten przepis.

Zobacz wideo "Niech Adamek zrobi imprezę na pożegnanie. Po co ma boksować?"

Apel środowiska bokserskiego do ministra zdrowia

Dlatego też środowisko bokserskie jest za tym, aby wprowadzić zmiany, które umożliwią uprawianie boksu młodszym zawodnikom. - Ten przepis ogranicza nas, trenerów. W ten sposób sami blokujemy rozwój talentów. Dlatego tak ważne jest stworzenie kadry narodowej dla tych niższych roczników. Na obecną chwilę najmłodszą reprezentacją jest ta do lat 15. Gdybyśmy takowe stworzyli i dodatkowo moglibyśmy brać udział w walkach w młodszym wieku, byłaby większa szansa na sukcesy w boksie olimpijskim. W środowisku wszyscy wiedzą co jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, jaki mamy obecnie, ale dobrze by było, żeby usłyszeli o tym także ci, który mają na to wpływ - powiedział Piotr Jankowski, były pięściarz, a obecnie trener Maćka Marchela, brązowego medalisty mistrzostw Europy młodzików z Gruzji w kategorii do 40 kg, na łamach "Super Expressu".

Polski boks olimpijski już od 28 lat czeka na kolejny medal. W innych krajach np. takich jak Niemcy czy Anglia boks mogą uprawiać już 10-latkowie. - W 2018 i 2019 r. miałem przyjemność bycia trenerem reprezentacji na mistrzostwach Europy młodzików. 13-latkowie z zagranicy mieli już po około 30 walk, 14-latkowie - po 50. Nie ma co liczyć na to, że nasz 14-latek z 10 walkami na koncie przywiezie z takiej imprezy medal - kontynuuje Jankowski. 

Polskie środowisko bokserskie domaga się zmian i apeluje, aby minister Szumowski, który sam jest wielkim zwolennikiem boksu (od 7 lat trenuje boks w Akademii Walki na Pradze), obniżył wiek, dzięki czemu młodzi pięściarze mogliby startować w turniejach bokserskich.

- Pracujemy nad tą sprawą od ubiegłego roku. Kontaktowaliśmy się z trzema ministerstwami: sportu, zdrowia i edukacji. [..] Udało się uzgodnić, że podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbędą się walki bokserskie 13-latków na zasadach pokazowych. Pojedynki będą obserwowane przez przedstawicieli instytutu, którzy mogą zaopiniować obniżenie wieku - ujawnił Sekretarz Generalny PZB Cezary Jedliński w rozmowie z "SE".

- Powołaliśmy do życia Akademie Boksu Olimpijskiego, nasz projekt uzyskał akceptację ministerstwa sportu. To program dedykowany dla dzieciaków od 7. do 11. roku życia. Będą trenowali tzw. boks bezkontaktowy - dodał Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.