Umorzono śledztwo ws. śmierci Dawida Kosteckiego. Prokuratura podjęła ostateczną decyzję

Umorzono śledztwo w sprawie Dawida Kosteckiego. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga ustaliła, że przy śmierci boksera nie brały udziału osoby trzecie.

"Nie budzi wątpliwości, że to było samobójstwo" - cytuje treść uzasadnienia decyzji portal TVP Info. Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, nikt nie zmusił, ani nie namawiał Dawida "Cygana" Kosteckiego do popełnienia samobójstwa. Postanowiono umorzyć śledztwo w sprawie śmierci boksera. 

Umorzono śledztwo Dawida Kosteckiego, prokuratura przesłuchała 40 świadków

W trakcie śledztwa ustalono, że nikt w sposób psychiczny ani fizyczny, nie znęcał się nad Dawidem Kosteckim. W celu ustalenia faktów przesłuchano czterdziestu świadków, jednak nie potwierdzono tezy stawianej przez pełnomocników rodziny boksera. Mecenasi Roman Giertych i Jacek Dubois przekonywali, że pięściarz został uduszony, a w celu obezwładnienia Kosteckiego użyto paralizatora. 

Dokumentacja medyczna Dawida Kosteckiego wskazuje, że w 2015 roku cierpiał na depresję i podjął się próby samobójczej. Były pięściarz sięgnął wtedy po nadmierną ilość leków uspokajających oraz nasennych. W 2019 roku, gdy Dawid Kostecki przebywał w areszcie na Białołęce, jego żona przekonywała, że mężczyzna jest w dobrym stanie psychicznym. To samo stwierdziła biegła psychiatra aresztu w Białołęce dr. Mirosława C.-Z., która nie zauważyła, aby Dawid Kostecki był przygnębiony. 

Dawid "Cygan" Kostecki 2 sierpnia 2019 roku został znaleziony martwy w celi aresztu na warszawskiej Białołęce, miał 38 lat. Byłego boksera znaleźli współwięźniowie z celi. Sekcja zwłok pięściarza wykluczyła udział osób trzecich i potwierdziła samobójstwo mężczyzny. Do aresztu trafił za kierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się m. in. obrotem samochodami pochodzącymi z kradzieży w krajach UE, wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Sąd skazał go na ponad 5 lat pozbawienia wolności. Były bokser przyznał się do winy.

W 2004 roku Dawid "Cygan" Kostecki wygrał młodzieżowe mistrzostwa świata WBC, w 2011 roku zdobył interkontynentalne mistrzostwo WBA. Przez całą swoją karierę stoczył 41 walk, wygrywając 39 z nich (25 KO).