Boks. Gdzie Floyd, gdzie Muhammad Ali

Jeśli rzeczywiście sobotnie pobicie Andre Berto było ostatnim dokonaniem w karierze Floyda Mayweathera Jr., to zasłużył na tytuł jednego z najlepszych pięściarzy w historii boksu. Ale czy najlepszego?

Mayweather był nie do pobicia w sensie ścisłym - jego rekord to 49 zwycięstw, żadnej porażki. Jeszcze jedno dokonanie w jego karierze wygląda na nie do pobicia - około 220 mln dol. (819 mln zł) gaży za jedną walkę z Mannym Pacquiao. Za tę górę pieniędzy zarobionych w niecałe 50 minut w ringu mógłby kupić półtora dreamlinera. Ale akurat wydaje na coś innego. Jest być może najlepszy na świecie pod względem awansu społecznego lub finansowego - jako dziecko spał z sześcioma innymi członkami rodziny w mieszkaniu, które mogłoby być garderobą w jego obecnej rezydencji w Las Vegas o powierzchni 2200 m kw. Jego idole to Warren Buffett, Carlos Slim i Bill Gates.

W ringu przez 19 lat Amerykanin ustanawiał mnóstwo wybitnych osiągnięć, ale - statystycznie rzecz biorąc - bardzo mało z nich było jedynymi w swoim rodzaju.

Na przykład rekord 49-0 miał również Rocky Marciano, gdy schodził z ringu w 1955 r. jako mistrz wagi ciężkiej. Niepokonany był też Joe Calzaghe, choć gdy Walijczyk kończył z boksem w 2008 r., miał trzy zwycięstwa mniej.

Mayweather stoczył 26 zwycięskich walk o tytuł, co nie jest ekskluzywnym rekordem, bo Joe Louis też miał 26 wygranych i jedną porażkę. Jeśli chodzi o serię zwycięstw, Amerykanin jest daleko z tyłu za rekordzistą Julio Césarem Chávezem, który zwyciężył aż 87 razy, zanim zremisował z Pernellem Whitakerem (ewidentna pomyłka sędziów na korzyść Cháveza). Meksykanin stoczył aż 37 walk o tytuł mistrza świata, choć wygrał "tylko" 25 z nich. Sugar Ray Robinson przegrał zaledwie jeden pojedynek z pierwszych 132.

Mayweather był królem w pięciu różnych kategoriach wagowych, ale i tu nie jest ani najlepszy, ani tym bardziej jedyny. W nowoczesnym boksie niektóre kategorie, w których tytuły zdobywał Amerykanin, zostały wprowadzone na tyle późno, że trudno porównywać go ze starymi mistrzami. Tak jest np. z kategorią lekkośrednią lub lekkopółśrednią, debiutującymi dopiero na przełomie lat 50. i 60. poprzedniego wieku. Ale i tak w sześciu kategoriach wagowych najlepszymi pięściarzami byli rywale Mayweathera Jr. - Manny Pacquiao i Óscar de la Hoya.

Nie ma w tych zestawieniach największego, czyli Muhammada Ali, choć Floyd lekceważy największego sportowca XX wieku według BBC i "Sports Illustrated". Za nim żadne statystki nie przemawiają, a i tak jest największy. W zawodowstwie był mistrzem "tylko" w jednej kategorii. Przegrał "aż" pięć walk. Jego najdłuższa seria zwycięstw w walkach o tytuł to "tylko" 12.

Więcej o: