Boks. Mateusz Masternak w grudniu powalczy o mistrzostwo Europy

Już 15 grudnia w Norymberdze Mateusz Masternak (28-0, 21 KO) stanie przed szansą zdobycia jako dopiero szósty Polak w historii po Przemysławie Salecie, Albercie Sosnowskim, Rafale Jackiewiczu, Piotrku Wilczewskim i Grzegorzu Proksie, tytułu mistrza Europy. 25-letni wrocławianin przystąpi do pojedynku o wakujący pas w kategorii cruiser, gdzie limit wynosi 90,7 kilograma.

Popularny "Master" już kilkanaście tygodni temu został przez europejską federację EBU wyróżniony statusem oficjalnego pretendenta. Potem jeszcze w świetnym stylu rozprawił się groźnym David Quinonero (wtedy 27-0, 26 KO), co dało najwyraźniej do myślenia zasiadającemu na tronie Aleksandrowi Aleksiejewowi (23-2-1, 20 KO), który odmówił potyczki z Polakiem. Tytuł został mu odebrany, a do walki wyznaczono Mateusza z najwyżej notowanym z dostępnych zawodników.

Jak się okazało pierwsza czwórka w rankingu miała inne plany, jak na przykład Firat Arslan, który wczoraj stanął do walki o mistrzostwo świata. Wybór w naturalnej selekcji padł więc na Juho Haapoję (18-2-1, 11 KO) i to on stanie w Norymberdze naprzeciw Masternaka.

32-letni reprezentant Finlandii początek kariery nie miał najlepszy, o czym świadczy choćby porażka w zawodowym debiucie. Boksował jeszcze wówczas w wadze ciężkiej i po ośmiu występach miał na koncie tylko pięć zwycięstw, remis oraz dwa przegrane pojedynki. Z czasem zdominował własne podwórko, a gdy już tego dokonał, w 2010 roku zbił sporo kilogramów i na stałe przeniósł się do dywizji cruiser, czy też jak kto woli junior ciężkiej.

Pokonał między innymi twardego Romana Kracika, a we wrześniu ubiegłego roku wypunktował po prawdziwej wojnie Faisala Ibnela Arramiego, który swego czasu napsuł sporo krwi Masternakowi zanim został przez niego poddany. To zwycięstwo zapewniło Finowi tytuł mistrza Unii Europejskiej, który obronił dwukrotnie - w styczniu i wrześniu.

Głównym wydarzeniem gali w Norymberdze będzie spotkanie Arthura Abrahama (35-3, 27 KO) z Mehdi Bouadlą (26-4, 11 KO), w którym Niemiec przystąpi do pierwszej obrony mistrzostwa świata kategorii super średniej federacji WBO.

Wszystko o boksie - znajdziesz na Bokser.org ?

Więcej o: