Boks. Neurochirurg: Pierwsze objawy Parkinsona u Witalija Kliczki

Profesor Jonathan Degen, izraelski neurochirurg z Herzliya Medical Center stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiego portalu, że zachowanie Witalija Kliczki przejawia pierwsze objawy choroby Parkinsona. Zdaniem lekarza najlepszy pięściarz globu powinien zakończyć karierę.

Na jednym z ukraińskich portali ukazał się ciekawy wywiad z neurochirurgiem, a przy okazji dużym sympatykiem boksu, profesorem Jonathanem Degenem, w którym poruszono m.in. kwestię zdrowia obecnego mistrza świata federacji WBC w wadze ciężkiej, Witalija Kliczki (43-2, 40 KO). Izraelski lekarz postawił w nim odważną tezę twierdząc, iż starszy z braci Kliczko może mieć problemy neurologiczne i powinien jak najszybciej zakończyć sportową karierę.

- Witalij to wielki mistrz. Widziałem wszystkie jego walki, w tym tę ostatnią, we wrześniu z Tomaszem Adamkiem. Jego zwycięstwo w tym pojedynku było bardzo przekonujące, ale zauważyłem też bardzo niepokojące sygnały. Chcę go ostrzec: 40 lat to bardzo dobry moment by zakończyć karierę. Witalij natychmiast powinien przestać boksować. Nie musi już nic nikomu udowadniać, jest już legendą i powinien teraz zatroszczyć się o swoje zdrowie - powiedział Degen.

- Niepokojące objawy zauważyłem zarówno podczas samej walki, jak i w trakcie konferencji prasowej, już po zakończeniu pojedynku. Jako ekspert zwróciłem uwagę na jego sposób poruszania się po ringu. Choć posiadał pełną kontrolę nad wydarzeniami w ringu, nie mógł zadać kończącego ciosu bezradnemu przeciwnikowi. Ktoś może powiedzieć, że to przez swoją specyficzną technikę, ale ja nie mam tutaj wątpliwości - to kwestia neurologiczna. Chciałem też zwrócić uwagę na sposób wysławiania się Witalija na konferencji po walce. Proponuje porównać to z nagraniami przed pojedynkiem. Różnica jest bardzo wyraźna - dodał neurochirurg.

Kliczko: waliłem tak, że aż bolała mnie ręka, a Tomek walczył dalej. Wow!

- Jako fan Kliczko, życzę mu samych zwycięstw, ale jako lekarz zalecam Witalijowi zakończenie sportowej kariery, odpoczynek i rozpoczęcie leczenia - zakończył Degen.

Mistrz Witalij Kliczko

Kliczko w zawodowym boksie zadebiutował w 1996 roku. Już trzy lata później miała na swoim koncie pas mistrzowski organizacji WBO. Pas ten stracił na rzecz Chrisa Byrda. Było to jedna z jego dwóch porażek. Drugi pojedynek przegrał z Lennoxem Lewisem. W 2004 roku zakończył karierę. Po czterech latach zdecydował się jednak powrócić na ring. Obecnie jest posiadaczem pasa mistrzowskiego organizacji WBC. Z 45 walk wygrał 43, 40 zakończyło się nokautem. Dwie przegrał.

10 września tego roku Kliczko walczył z Tomaszem Adamkiem. Wygrał przez nokaut techniczny w 10. rundzie.

Ośmiu sportowców, którzy przedwcześnie kończyli kariery ?

 

Specjalny serwis o boksie. Sprawdź Ringpolska.pl ?

Walka Tomasz Adamek - Witalij Kliczko [GALERIA]

Więcej o: