Boks. Polacy na deskach. Najsłynniejsze nokauty [WIDEO]

Albert Sosnowski kilka miesięcy temu dostał potężny cios pod brodę od Ukraińca Aleksandra Dimitrienki. Padł na deski i długo nie wstawał. A Andrzej Gołota w walce z Lennoxem Lewisem? Też nie wiedział, co się stało. Sport.pl przygotował zestawienie najsłynniejszych ciosów, które powaliły polskich pięściarzy.

Albert Sosnowski vs. Aleksander Dimitrenko

Albert Sosnowski walczył w niedzielę o tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej. Polak na gali w Hamburgu został ciężko znokautowany w 12. rundzie przez faworyta miejscowej publiczności Aleksandra Dimitrenkę. Akcja Dimitrienki była imponująca. Ukrainiec, trzymający Sosnowskiego przez większą część walki na dystans, nagle skrócił odległość, obniżył pozycję i wyprowadził soczysty cios podbródkowy, po którym trafiona idealnie głowa Sosnowskiego odskoczyła w bok. Po chwili Polak osunął się na ring.

Przemysław Saleta vs. Zeljko Mavrović

Po sukcesach w kickoxingu Saleta postanowił spróbować swoich sił w boksie. Zadebiutował w 1991 roku w wadze junior ciężkiej. Wygrał swoje trzy pierwsze walki przez nokaut. Pierwszą porażkę poniósł rok później z Timem Martinem.

W 1995 roku przeniósł się do wagi ciężkiej i 9 grudnia stanął na ringu na przeciw Żelijko Mavrovicia, mistrza kategorii EBU. Niestety, już w pierwszej rundy potężny Chorwat trafił Saletę, a ten zamroczony nie był w stanie kontynuuować walki.

Andrzej Gołota vs. Lennox Lewis

16 maja 1995 roku w Atlantic City Gołota w piątej rundzie znokautował Samsona Po'uhę z Togo. Później powalił na deski Amerykanina Dannela Nicholsona, jednak nie uczynił tego pięściami a... głową. Dzięki temu zwycięstwu przed Polakiem otworzyła się szansa - walk z wielkim Riddickiem Bowe. W pierwszej walce Gołota został zdyskwalifikowany za ciosy poniżej pasa. Tej decyzji towarzyszyła bijatyka w ringu, w wyniku której do szpitala trafił menedżer Polaka Lou Duva oraz... sam Gołota, uderzony w głowę telefonem komórkowym. Pół roku później doszło do rewanżu i kolejnej dyskwalifikacji Polaka, znów za nieprzepisowe ciosy. Mimo tego Gołota zyskał opinię pięściarza solidnego - w chwili dyskwalifikacji prowadził na punkty, a Bowe po raz pierwszy w karierze leżał na deskach po jego ciosach.

4 października 1997 Polak dostał olbrzymią szansę - stanął w ringu na przeciwko Brytyjczyka Lennoxa Lewisa. Wytrzymał 93 sekundy.

Dariusz Michalczewski vs. Fabrice Tiozzo

14 września 2002 Michalczewski po raz pierwszy na zawodowym ringu stoczył pojedynek w polskich barwach, a przed spotkaniem odegrano polski hymn. 26 lutego 2005 'Tiger' zmierzył się w ringu z Francuzem Fabrice Tiozzo i pod koniec szóstej rundy przegrał przez techniczny nokaut. Wkrótce po tej walce postanowił zakończyć karierę.

Andrzej Gołota vs. Ray Austin

7 listopada 2008 w Chengdu zmierzył się z Rayem Austinem o pas WBC USNBC. Gołota przegrał przez techniczny nokaut po pierwszej rundzie. W trzeciej sekundzie pojedynku zaliczył nokdaun. 40 sekund później doznał kontuzji lewego ramienia i choć dotrwał do końca rundy, musiał zrezygnować z dalszej walki.

Andrzej Gołota vs. Tomasz Adamek

'Po tej walce nie było dyskusji: Adamek lepiej zaczął, kontrolował wydarzenia w ringu i świetnie skończył. Co tu dużo gadać - Adamek Gołotę tłukł strasznie. Gołota wyglądał groźnie, ale szybkiego jak kobra Adamka nie był w stanie trafić' - pisało o walce Andrzeja Gołoty i Tomasza Adamka Z Czuba w swojej relacji.

'Historia tego pojedynku jest prosta. Mówi o kolejnej klęsce pięściarza, który na przekór wszelkim objawom nie chce zrozumieć, że jego czas minął. Który bardzo chce przeprowadzić dowód, że jeszcze potrafi być w ringu kimś, ale ignoruje argumenty przemawiające przeciwko niemu' - pisała Gazeta Wyborcza

Albert Sosnowski vs. Witalij Kliczko

Witalij Kliczko obronił mistrzostwo świata federacji WBC, pokonując Alberta Sosnowskiego przez nokaut. Polak padł pod naporem Ukraińca dopiero w dziesiątej rundzie. Było to 40 zwycięstwo Kliczki w zawodowym boksie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA