Nie tylko Adamek i Włodarczyk... Polscy pięściarze z szansami na kariery

"Polski Wściekły Byk" Paweł Wolak zachwycił ostatnią walką ekspertów w USA, tydzień wcześniej niedoceniany Piotr Wilczewski zdobył mistrzostwo Europy - polscy bokserzy mają za granicą coraz lepsza markę. Tłuką rywali w Europie i za oceanem. Kilku z nich ma szansę na karierę porównywalną z Tomaszem Adamkiem i Krzysztofem Włodarczykiem.

Paweł Wolak

Wiek: 29 lat

Waga: junior średnia

Miejsce w rankingu Boxrec: 7.

'Polski wściekły Byk' przez lata godził karierę bokserską z pracą na budowie. Zamiast obijać rywali na podrzędnych galach postanowił walczyć z silnymi rywalami. Po walce z Yurim Foremanem usłyszała o nim cała bokserska Ameryka. Wielkie serce i nieustępliwość Polaka zrobiła wrażenie na komentatorach W USA. 'Wolak był niesamowicie agresywny, a jego ciągła presja nie pozwoliła Foremanowi na realizowanie swojej normalnej taktyki opartej na dobrym poruszaniu się po ringu i operowaniu lewym prostym' - napisał po walce Andreas Hale z prestiżowego fightnews.com. Mówi się, że następnym rywalem Wolaka może być jeden z dwóch ex-czempionów kategorii półśredniej - Joshua Clottey lub Kermit Cintron.

Mariusz Wach

Wiek: 31 lat

Waga: ciężka

Miejsce w rankingu Boxrec: 70.

'Polski Olbrzym' wreszcie złapał wiatr w żagle. Wcześniej dobrze zapowiadającą się karierę przerywały kontuzje. Wach m.in. przeszedł przeszczep kości w dłoni. Od kilku miesięcy Mariusz Wach kreśli za Oceanem najważniejsze karty w historii swoich ringowych startów. Krok po kroku wspina się na wyższy poziom rywalizacji w kategorii ciężkiej. Cechy charakteru i umiejętności Polaka, w połączeniu z ambicją promotora Mariusza Kołodzieja oraz fachową opieką byłego zawodowego mistrza świata Michaela Moorera dają mu wielką nadzieję na sukces. Ostatnio w trzeciej rundzie znokautował Amerykanina Jonathana Hagglera.

Piotr Wilczewski

Wiek: 32 lata

Waga: super średnia

Miejsce w rankingu Boxrec: 26.

Jeszcze kilka lat temu pomagał Tomaszowi Adamkowi przy sparingach, a niedawno pokonał Amina Asikainena w walce o mistrzostwo Europy. Wilczewski wygrał przez TKO w 11. rundzie, mimo że nie był faworytem starcia. 32-letni pięściarz konsekwentnie pnie się w bokserskiej hierarchii i ma szansę na kolejne sukcesy.

Mateusz Masternak

Wiek: 23 lata

Waga: junior ciężka

Miejsce w rankingu Boxrec: 15.

Od lat uchodzi za jeden z największych talentów w polskim boksie. Posiadacz pasa młodzieżowego Mistrza Świata federacji WBC i interkontynentalnego mistrza federacji IBO. W ostatni weekend Masternak stoczył świetny pojedynek z Alim Ismaiłowem. Polak od początku nie miał litości dla rywala. W piątym starciu po serii uderzeń Masternaka zakończonej prawym krzyżowym, pękł łuk brwiowy nad lewym okiem Azera. W kolejnym starciu sędiza musiał przerwać pojedynek i ogłosić Masternaka zwycięzcą. Pojedynek był zapowiadany przez konferansjera imprezy jako walka eliminacyjna do pasa IBO wagi junior ciężkiej, który jest w posiadaniu Danny'ego Greena.

Paweł Kołodziej

Wiek: 30 lat

Waga: junior ciężka

Miejsce w rankingu Boxrec: 14.

W swojej ostatniej walce pokonał doświadczonego w starciach z mocnymi rywalami Feliksa Corę Juniora. W bokserskim środowisku Polakowi wróży się dużą karierę. - To bardzo dobry pięściarz i bardzo dobry człowiek. Myślę, że to materiał na mistrza i w przyszłości świat będzie o nim mówił. - mówi Bośniak Ado Buharaliji, ceniony w Europie sparingpartner. - Paweł jest teraz jeszcze na pewnym poziomie, ale jest w nim duży potencjał i sądzę, że jeśli nadal będzie tak ciężko pracował, w przyszłości Włodarczyk i Huck nadal będą na topie, ale on może być ponad nimi dodał.

Przemysław Majewski

Wiek: 31 lat

Waga: średnia

Miejsce w rankingu Boxrec: 67.

Laurkę 'The Machine" wystawił Bob Sheridan, legenda ringu, jeden z najsłynniejszych komentatorów w USA. - - Dzisiaj po raz pierwszy widziałem Przemka w walce, jak dla mnie jest przyszłym Tomaszem Adamkiem. Podoba mi się co Przemek pokazał w ringu. Widziałem pragnienie boksu, świetne przygotowanie kondycyjne, widać też, że potrafi on sobie radzić w sytuacjach stresowych. Majewski ma mnóstwo talentu do boksu, i myślę że ma wszystko czego potrzeba, aby stać się w przyszłości mistrzem świata. Od dziś z przyjemnością będę śledził karierę Polaka - zapewnił słynny "Colonel" po walce Majewskiego z Josephem Gomezem. Polak do tej pory stoczył 15 walk i wygrał wszystkie (10 KO). Ostatnio pobił w New Jersey Eddiego Caminero.

Andrzej Fonfara

Wiek: 23 lata

Waga: półciężka

Miejsce w rankingu Boxrec: 33.

Od początku swojej bokserskiej kariery walczy za oceanem. W kwietniu znokautował w czwartej rundzie Rogera Cantrella. Stawką tamtej potyczki był pas młodzieżowego mistrza świata wagi półciężkiej federacji WBC. Od tamtej pory stoczył jeszcze dwa pojedynki - oba efektownie wygrane. Umiejętności Fonfary robią wrażenie na ekspertach. - Fonfara naprawdę ma czym uderzyć. Dostałem na brodę i padłem. Aż coś mi się przestawiło w karku, nie przerywałem sparingu i walczyłem tam o życie. Wiem, że Andrzej ma dwie porażki, w tym jedną w dużej telewizji, ale on wtedy był chudy i bezsilny. Teraz nabrał odpowiedniej masy, przecież to wysoki pięściarz. Mówię wam, że on może być nawet lepszy od "Diablo" - przekonuje Derek Zugic, sparingpartner jednego z rywali Krzysztofa Włodarczyka. Do kolejnej walki (9 kwietnia w Newark) Fonfarę przygotowuje Emanuel Steward, który w przeszłości trenował takie gwiazdy boksu jak Thomas Hearns czy Lennox Lewis, a teraz opiekuje się między innymi królem wagi ciężkiej Władimirem Kliczką.

Andrzej Wawrzyk

Wiek: 23 lata

Waga: ciężka

Miejsce w rankingu Boxrec: 53.

Przez długi czas znany był głównie z tego, że w spektakularny sposób znokautował Marcina Najmana w walce o mistrzostwo Polski (2008). Od tamtej pory pięściarz osiągnął jednak znacznie więcej. Wygrał w sumie 21 walk, stoczył pierwszy pojedynek za oceanem. Ostatnio przeszedł wielomiesięczny cykl treningowy pod okiem Pawła Gassera, który miał za zadanie w sposób istotny wzmocnić go fizycznie. - Jeśli chodzi o wyniki na siłowni, to Andrzej naprawdę bije swoje dotychczasowe rekordy. Czuje się też, że jego ręka troszkę więcej teraz waży - potwierdził trenujący z Wawrzykiem Albert Sosnowski. 23-letni pięściarz potrzebuje walk z coraz mocniejszymi zawodnikami. Jeśli bedzie się dobrze rozwijał, ma szanse udowodnić, że nie bez powodu uchodzi w Polsce za następcę Andrzeja Gołoty.

Więcej o: