Wzloty i upadki Mike'a Tysona

Włączenie Mike'a Tysona do Galerii Sław podzieliło bokserski świat. "Żelazny Mike" bez wątpienia był jednym z najlepszych bokserów w historii, ale jego kariera to też seria skandali w życiu prywatnym i spektakularne porażki.

Tyson wkracza na bokserski szczyt

Pierwszą zawodową walkę Gerald Michael Tyson stoczył w marcu 1985 roku. Miał wówczas niespełna 19 lat. Panamczyk Hector Mercedes wytrzymał z nim w ringu zaledwie minutę i 47 sekund. Błyskawiczne nokauty stały się znakiem firmowym 'Bestii'. Tyson wygrał przez nokaut 19 swoich pierwszych pojedynków, 12 z nich w pierwszej rundzie. W 1986 roku zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata. Miał wówczas 20 lat, 4 miesiące i 22 dni, co czyni go najmłodszym mistrzem w historii boksu. W ciągu roku Tyson skompletował pasy wszystkich najważniejszych organizacji bokserskich: WBC, WBA, IBF. Nokautując Michaela Spinksa (wideo z walki powyżej) w czerwcu 1988 zdobył także tytuł magazynu 'The Ring'. Został wówczas najlepszym bokserem świata wszechwag. Niepokonany wcześniej Spinks postanowił zakończyć karierę.

Pierwsza porażka i pierwsze problemy

Niedługo po walce ze Spinksem zaczęły się pierwsze kłopoty Tysona. Pięściarz rozwiódł się z amerykańską gwiazdą telewizji Robin Givens, rozstał się także z wieloletnim trenerem Kevinem Rooney'em. Wygrał jeszcze dwa pojedynki i stanął do walki z Jamesem Douglasem. Był absolutnym faworytem, bukmacherzy ocenili szanse Douglasa na 42/1. Tym większy szok wywołał przebieg pojedynku. Tyson co prawda w ósmej rundzie powalił rywala na deski, ale kilka minut później potężnie oberwał od Douglasa. "Buster" zbombardował Tysona serią mocnych haków. 'Bestia' wylądowała na deskach. To był koniec tej walki i koniec niepodzielnego panowania Tysona.

Równia pochyła - Tyson idzie do więzienia

Po szokującej porażce z Douglasem Tyson próbował odbudować pozycję. Stoczył dwie walki, zakończone szybkimi nokautami. W pojedynku, który miał wyłonić rywala dla Evandera Holyfielda w walce o mistrzostwo świata Tyson zmierzył się z Donovanem Ruddockiem. Pierwszy pojedynek zakończył się skandalem - sędzia ogłosił zwycięstwo Tysona, mimo że Ruddock był w stanie dalej walczyć. W rewanżu 'Żelazny Mike' rozwiał wątpliwości, wygrywając przez jednogłośną decyzję. Miał wreszcie stoczyć pojedynek z Holyfieldem, ale na przeszkodzie najpierw stanęła kontuzja, a potem... sądowy wyrok. Latem 1991 Tyson został aresztowany pod zarzutem gwałtu na 18-letniej Desiree Washington. Sąd skazał go na 6 lat więzienia i 4 lata nadzoru. Tyson spędził trzy lata w Indianie. Został zwolniony w marcu 1995 roku.

Powrót na szczyt i odzyskanie tytułów

Przez cały okres pobytu w więzieniu Tyson nie stoczył ani jednej walki. Do boksu powrócił w 1995 roku. Jego pierwsza walka po powrocie cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. W systemie pay per view transmisję z walki wykupiło ponad półtora milionów telewidzów. Tyson odniósł łatwe zwycięstwo. Niedługo potem, w walce z Frankiem Bruno wygrał zdobył pas WBC, pokonując Bruce'a Seldona dołożył do tego pas WBA. Długo oczekiwany pojedynek z Evanderem Holyfieldem zbliżał się wielkimi krokami.

Tyson - Holyfield, starcie pierwsze

Tyson w końcu zmierzył się z Evanderem Holyfieldem 9 listopada 1996 roku. Faworytem był 'Żelazny Mike'. To jednak Holyfield, po nokaucie w 11. rundzie wygrał pojedynek i jako drugi (po Muhammadzie Alim) pięściarz w historii wygrał mistrzostwo trzy razy. Obóz Tysona zgłaszał skargi, że Holyfield uderzał głową. Rewanż był kwestią czasu.

"The Bite Fight", Tyson odgryza kawałek ucha Holyfieldowi

Walce od początku towarzyszyły kontrowersje. najpierw obóz Tysona zażądał zmiany sędziego. Jednak to, co stało się na ringu przeszło do historii sportu. Tyson gryzł Holyfielda w ucho, przez co pojedynek został przerwany. Po wznowieniu 'Żelazny Mike' znów atakował uszy rywala, aż w trzeciej rundzie odgryzł mu kawałek małżowiny. Sędzia przerwał pojedynek i zdyskwalifikował Tysona. Ten tłumaczył później, że gryzienie było odpowiedzią na ciosy głową Holyfielda.

Kolejny powrót, walka z Andrzejem Gołotą

Po skandalicznym zakończeniu walki z Holyfieldem, Tyson stoczył kilka nieistotnych pojedynków. W październiku 2010 stanął do ringu z Andrzejem Gołotą. Dla obu miał to być pojedynek o być albo nie być w czołówce boksu. Tyson z furią ruszył na rywala, okładając go serią ciosów. Walczył tak, jak na początku swojej kariery. Gołota zrezygnował z walki w drugiej rundzie.

Jak się później okazało Tyson przystąpił do walki pod wpływem marihuany. Został zdyskwalifikowany, walka nie jest liczona do bilansu obu pięściarzy.

Ostatnia poważna walka

Pojedynek z Lennoksem Lewisem był ostatnią szansą na zaistnienie w świecie boksu. Do wygrania były pasy mistrzowskie federacji IBF, IBO i WBC. Pojedynek pokazał jednak, że czas Tysona bezpowrotnie minął. Lewis dominował przez całą walkę, w ósmej rundzie zafundował Tysonowi ciężki nokaut. Po tym pojedynku 'Żelazny Mike' już nigdy się nie podniósł. Stoczył jeszcze trzy walki, wygrał tylko jedną z nich. Karierę zakończył leżąc na deskach po ciosach Kevina McBride'a.

Życie po karierze

Tyson łatwo wpadał w kłopoty, także finansowe. Dwa rozwody, rozrzutność, mocno uszczupliły majątek boksera. W 2003 roku Tyson ogłosił upadłość. Do dzisiaj musi dorabiać tocząc pokazowe walki. Wystąpił także w filmie 'Kac Vegas', gdzie zagrał samego siebie.

Więcej o: