Narodowa Gala Boksu. Znamy rywali Artura Szpilki, Mariusza Wacha, Marcina Najmana i Izu Ugonoha

25 maja na PGE Narodowym obędzie się Narodowa Gala Boksu, organizowana przez Marcina Najmana, który sam również będzie się na niej bił. We wtorek odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegółową kartkę walk.
~Artur Szpilka podczas treningu przed walka bokserska z Brian Minto o tytul WBC Baltic wagi ciezkiej  Wojak Boxing Night  . ~Artur Szpilka podczas treningu przed walka bokserska z Brian Minto o tytul WBC Baltic wagi ciezkiej Wojak Boxing Night . ,Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Artur Szpilka vs. Dominick Guinn

W styczniu 2016 roku Artur Szpilka (20-3, 15 KO) przegrał walkę z Doentayem Wilderem (40-0, 39 KO) o pas mistrzowski wagi ciężkiej. Kolejny pojedynek stoczył dopiero w lipcu 2017 roku z Adam Kownackim (17-0, 14 KO) i również przegrał przez nokaut. 28-latek wciąż ma jednak duże ambicje. Ale trzeba pamiętać, że ostatni raz wygrał w 2015 roku, kiedy jego rywalem był Yasmany Consuegra.

Dlatego podczas gali na PGE Narodowym Szpilka nie mógł otrzymać zbyt wymagającego przeciwnika. Choć 'Szpila" mierzył wysoko - chciał walczyć z m.in. Mariuszem Wachem - to jego promotor Andrzej Wasilewski pozostał nieugięty i surowo mu tego zabronił. Uznał, że Szpilka musi się wpierw odbudować.

Dlatego w maju zmierzy się z Dominickiem Guinnem (35-11-1, 24 KO). Amerykanin ostatni raz walczył dwa lata temu, kiedy przegrał na punkty z Hughiem Furym. Guinn nie poradził sobie także z Tomaszem Adamkiem (w 2013 roku).

Amerykanin nie jest bardzo wymagający rywalem, ale nie będzie to łatwa walka dla Szpilki. Trzeba pamiętać, że w swojej karierze 42-latek nigdy nie przegrał przed czasem.

Romans z MMA

Na początku 2018 roku Szpilka rozpoczął treningi MMA. 28-latek sparował z zawodnikami MMA raz, czasem dwa razy w tygodniu, ale jego priorytetem pozostaje jednak boks. Dlatego miesiąc temu przestał już sparować z fajterami MMA i w pełni skupił się na pięściarstwie.

Izu Ugonoh Izu Ugonoh Izu Ugonoh

Izu Ugonoh vs. Fred Kassi

Izu Ugonoh (17-1, 14 KO) potwierdził swoją obecność na majowej gali. W rozmowie ze Sport.pl tłumaczy, dlaczego zrezygnował ze współpracy z Mateuszem Borkiem i wybrał ofertę Najmana. Ugonoh po raz ostatni widziany w ringu był w lutym zeszłego roku, kiedy pokonał go Dominic Breazeale w 5. rundzie. Była to pierwsza zawodowa porażka Polaka o nigeryjskich korzeniach [jego ciekawą i skomplikowaną historię przeczytacie TU]. Ugonoh boksował jednak bardzo efektownie. Telewizja ESPN walkę Polaka z Breazealem uznała najlepsza w 2017 roku!

Jego kolejny rywalem został Fred Kassi (18-7, 10 KO), były przeciwnik Tomasza Adamka. - To ciekawy pomysł. Chciałbym pokonać go w dużo lepszym stylu niż zrobił to Adamek - powiedział Ugonoh w rozmowie ze Sport.pl.

Rafal Jackiewicz podczas Wojak Boxing Night w kopalni soli, Wieliczka, 2013 r. (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta) Rafal Jackiewicz podczas Wojak Boxing Night w kopalni soli, Wieliczka, 2013 r. (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta) Rafal Jackiewicz podczas Wojak Boxing Night w kopalni soli, Wieliczka, 2013 r. (fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl)

Rafał Jackiewicz nie pobije rekordu Guinnessa, ale powalczy o MŚ?

Na PGE Narodowym zobaczymy również Rafała Jackiewicza. Pierwotnie 41-latek miał stoczyć... aż trzy pojedynki. W boksie, MMA i kickboxingu. Nikt wcześniej tego nie dokonał. Ale Jackiewicz nie zapisze się jednak w księdze rekordów Guinnessa. 

- Karta walk bardzo nam się rozrosła, dlatego nie będzie wystarczająco dużo czasu antenowego, aby zorganizować Rafałowi aż trzy walki podczas jednej gali. Ten projekt przekładamy na jesień - powiedział Marcin Najman, jeden z organizatorów gali.

25 maja Jackiewicz najprawdopodobniej stoczy walkę z Bethuelem Ushonem (36-5, 9 KO) o MŚ federacji WBF w kategorii półśredniej. Będzie to rewanż dla Polaka, który już kiedyś przegrał z reprezentantem Namibii. 

Ostrowiec Świętokrzyski , ceremonia ważenia przed galą boksu zawodowego Budweld Boxing Night n/z  Mariusz Wach Ostrowiec Świętokrzyski , ceremonia ważenia przed galą boksu zawodowego Budweld Boxing Night n/z Mariusz Wach Łukasz Dziekan/Reporter

Mariusz Wach vs. Eric Molina

Rywalem Wacha (33-3, 17 KO) został Eric Molina (26-5, 19 KO), dobrze znany polskim kibicom. Amerykanin w 2016 roku pokonał przez nokaut Tomasza Adamka. Później przegrywał m.in: z Anthonym Joshuą i Dominikiem Breazealem, czyli czołowymi pięściarzami wagi ciężkiej na świecie.

Ostatnia walka polskiego "Vikinga" miała miejscu w listopadzie 2017 roku w Nowym Jorku. Niestety, Wach nabawił się kontuzji ręki, więc sędzia przerwał rywalizację w 9. rundzie. 

A szkoda, bo wydawało się, że Wach dzięki zwycięstwu będzie mógł dostać szansę walki z Joshuą. Do tego pojedynku jednak nie dojdzie, bo Wach zanotował trzecią zawodową porażkę w karierze, wcześniej przegrał z Władimirem Kliczko oraz Aleksandrem Powietkinem.

Wacha czeka trudna przeprawa. Molina dysponuje bardzo mocnym ciosem, ale Polak znany jest z żelaznej szczeki, przecież nigdy nie leżał na deskach (!), więc prawdopodobnie czeka nas dwanaście wyrównanych rund.

Marcin Najman Marcin Najman Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Wyborcza.pl

Marcin Najman vs. Artur Binkowski

Najman (15-4, 11 KO) będzie musiał mieć podzielność uwagi, bo nie tylko jest organizatorem gali, ale także jej uczestnikiem. Na Narodowym zmierzy się z Arturem Binkowskim (16-5-3, 11 KO).

Rywal Najmana w wieku 13 lat wyemigrował z rodziną do Kanady i to właśnie ten kraj reprezentował w 2000 roku podczas igrzysk olimpijskich w Sydney, dochodząc do ćwierćfinału. Większość walk stoczył w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 2014 roku nie walczył. Binkowski bardziej jest znany z kontrowersyjnych filmików w internecie niż z wysokich umiejętności pięściarskich. 

Podobnie jak Najman, który w środowisku bokserskim jest raczej uznawany za celebrytę niż za poważnego pięściarza. Być może ta walka nie będzie toczona na wysokim poziomie sportowym, ale emocji nie powinno zabraknąć.

Edyta Górniak Edyta Górniak www.instagram.com/edytagorniak

Wielki festyn

Na majowej gali zobaczymy także m.in: czołowych polskich kickbokserów, zawodnika MMA (Piotra Hallmanna), Ewę Piątkowską (mistrzynie świata w boksie) czy Roberta Talarka (20-12, 13 KO), pięściarza i górnika. 

Poza sportowcami, wystąpią także artyści: Edyta Górniak, Liroy i zespołu Kombii.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.