Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Największe walki spina klamrą Gdańsk. Pierwsza odbyła się w hali Olivia, sobotnia zawita do Ergo Areny. Zobacz jakie pojedynki bokserskie zaliczają się do tego grona.
W swojej zawodowej karierze Dariusz Michalczewski stoczył dwie walki poza Niemcami. Pierwsza odbyła się w 1992 roku w Portugalii, druga 10 lat później w gdańskiej hali Olivia. "Tiger" był wówczas już u schyłku kariery, ale kibiców z rodzinnego miasta nie zawiódł. Walka z Joey'em DeGrandisem trwała tylko dwie rundy. Po niej Michalczewski odniósł już tylko dwa zwycięstwa. Następnie przytrafiły się mu pierwsze dwie porażki. Po tej ostatniej, w 2005 roku, zakończył zawodową karierę. Obecnie mieszka w Trójmieście.
Na kolejny wielki pojedynek na polskiej ziemi czekaliśmy aż cztery lat, kiedy to w ringu warszawskiego Torwaru pojawili się Krzysztof Włodarczyk i Steve Cunningham. Stawką pojedynku był mistrzowski pas federacji IBF w wadze półciężkiej. Obaj bokserzy przetrwali 12 rund, a niepokonany do tej pory Amerykanin, decyzją sędziów, musiał uznać wyższość Polaka (jedna przegrana do walki z Cunninghamem). Oto jak punktowali arbitrzy: Wallfried Rollert 116-112, Włodzimierz Kromka 115-113, Charles Dwyer 109-119
Obaj bokserzy wrócili do ringu pół roku później. Tym razem walczyli podczas gali boksu w katowickim Spodku. Ponownie stoczyli ze sobą 12-rundowy pojedynek. W 4. rundzie Włodarczyk był liczony. Tym razem sędziowie byli bardziej przychylni Cunninghamowi, który wygrał dwa do remisu: Alejandro Lopez Cid 112-116, Robert Gibson 114-114, Somsak Sirianant 112-115.
Dwa tygodnie później Spodek ponownie gościł walkę o mistrzostwo świata. O tytuł starał się kolejny z Polaków Tomasz Adamek. Jego przeciwnikiem był pochodzący z Panamy Luis Andres Pineda. Rywal nie prezentował wymagającego boksu i przegrał przez techniczny nokaut w 7. rundzie. Polak otrzymał więc pas mistrza wagi półciężkiej w najmniej prestiżowej z liczących się organizacji w zawodowym boskie IBO.
Walka Adamek - Pineda od 2:11 min
Polska walka stulecia odbyła się w Atlas Arenie w Łodzi. Od tego momentu uważany za najlepszego polskiego boksera wagi ciężkiej Gołota nie wychodził na ring. Zaplanowany na 12 rund pojedynek skończył się w piątym starciu, przez techniczny nokaut. Adamek zmiażdżył rywala, który miał ogromne problemy tak z poruszaniem się po ringu, jak i z lewa ręką.
W bydgoskiej hali Łuczniczka w 2011 roku zjawił się niepokonany na zawodowym ringu Francisco Palacios. Portorykańczyk do tego momentu stoczył 20 wygranych walk. Kiedy jednak w rolę jego rywala wcielił się Włodarczyk Palacios musiał stoczyć 12-rundowe starcie, które decyzją sędziów przegrał: Robin Dolpierre 116-113, Adrio Zannoni 118-112, Joseph Chaane 113-115. Włodarczyk został mistrzem wagi półciężkiej kategorii WBC.
Największym wydarzeniem bokserskim XXI w. w Polsce była walka Adamka z najlepszym bokserem świata Witalijem Kliczko. Odbyła się ona na stadionie miejskim we Wrocławiu. W niemieckiej RTL pojedynek obejrzało ponad 10 mln widzów. Na stadionie walkę śledziło 42 tys. kibiców. Oczekiwania były wielkie jednak Adamek im nie sprostał. Ani przez chwile nie zagroził Ukraińcowi, który wygrał w 10. rundzie przez techniczny nokaut.
W ubiegłym roku na jednym ringu ponownie pojawili się Włodarczyk i Palacios. W Hali Stulecia we Wrocławiu stoczyli oni 12-rundowy pojedynek. I ponownie decyzją sędziów lepszy okazał się Polak: Daniel Van de Wiele 116-112, Christophe Fernandez 117-112, Victor Loughlin 116-113.
Kolejna długo oczekiwana walka. Obaj bokserzy lata świetności mają już za sobą, ale to może jedynie oznaczać wyrównany pojedynek. Czy zapisze się on szczególnie na kartach polskiego boksu?