Od hali Olivia do Ergo Areny. Największe walki bokserskie XXI w. w Polsce

W sobotę w Ergo Arenie podczas gali Polsat Boxing Night do ringu wróci uważany za jednego z najlepszych polskich bokserów w historii Andrzej Gołota. Skrzyżuje on rękawice z Przemysławem Saletą. Sobotnie starcie będzie jednym z najważniejszych bokserskich pojedynków XXI w. w Polsce.
Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk, Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski

Michalczewski, Włodarczyk, Adamek...

Największe walki spina klamrą Gdańsk. Pierwsza odbyła się w hali Olivia, sobotnia zawita do Ergo Areny. Zobacz jakie pojedynki bokserskie zaliczają się do tego grona.

Michalczewski - DeGrandis, 20 kwietnia 2002

W swojej zawodowej karierze Dariusz Michalczewski stoczył dwie walki poza Niemcami. Pierwsza odbyła się w 1992 roku w Portugalii, druga 10 lat później w gdańskiej hali Olivia. "Tiger" był wówczas już u schyłku kariery, ale kibiców z rodzinnego miasta nie zawiódł. Walka z Joey'em DeGrandisem trwała tylko dwie rundy. Po niej Michalczewski odniósł już tylko dwa zwycięstwa. Następnie przytrafiły się mu pierwsze dwie porażki. Po tej ostatniej, w 2005 roku, zakończył zawodową karierę. Obecnie mieszka w Trójmieście.

Włodarczyk - Cunningam 25 listopada 2006 i 26 maja 2007

Na kolejny wielki pojedynek na polskiej ziemi czekaliśmy aż cztery lat, kiedy to w ringu warszawskiego Torwaru pojawili się Krzysztof Włodarczyk i Steve Cunningham. Stawką pojedynku był mistrzowski pas federacji IBF w wadze półciężkiej. Obaj bokserzy przetrwali 12 rund, a niepokonany do tej pory Amerykanin, decyzją sędziów, musiał uznać wyższość Polaka (jedna przegrana do walki z Cunninghamem). Oto jak punktowali arbitrzy: Wallfried Rollert 116-112, Włodzimierz Kromka 115-113, Charles Dwyer 109-119

Obaj bokserzy wrócili do ringu pół roku później. Tym razem walczyli podczas gali boksu w katowickim Spodku. Ponownie stoczyli ze sobą 12-rundowy pojedynek. W 4. rundzie Włodarczyk był liczony. Tym razem sędziowie byli bardziej przychylni Cunninghamowi, który wygrał dwa do remisu: Alejandro Lopez Cid 112-116, Robert Gibson 114-114, Somsak Sirianant 112-115.

Adamek - Pineda 9 czerwca 2007

Dwa tygodnie później Spodek ponownie gościł walkę o mistrzostwo świata. O tytuł starał się kolejny z Polaków Tomasz Adamek. Jego przeciwnikiem był pochodzący z Panamy Luis Andres Pineda. Rywal nie prezentował wymagającego boksu i przegrał przez techniczny nokaut w 7. rundzie. Polak otrzymał więc pas mistrza wagi półciężkiej w najmniej prestiżowej z liczących się organizacji w zawodowym boskie IBO.

Walka Adamek - Pineda od 2:11 min

Walka Andrzej Gołota - Tomasz Adamek Walka Andrzej Gołota - Tomasz Adamek Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Gołota - Adamek 24 października 2009

Polska walka stulecia odbyła się w Atlas Arenie w Łodzi. Od tego momentu uważany za najlepszego polskiego boksera wagi ciężkiej Gołota nie wychodził na ring. Zaplanowany na 12 rund pojedynek skończył się w piątym starciu, przez techniczny nokaut. Adamek zmiażdżył rywala, który miał ogromne problemy tak z poruszaniem się po ringu, jak i z lewa ręką.

Walka o pas kat. junior ciężkiej pomiędzy Krzysztofem Walka o pas kat. junior ciężkiej pomiędzy Krzysztofem "Diablo" Włodarczykiem, a Francisco Palaciosem Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Ag

Włodarczyk - Palacios 2 kwietnia 2011

W bydgoskiej hali Łuczniczka w 2011 roku zjawił się niepokonany na zawodowym ringu Francisco Palacios. Portorykańczyk do tego momentu stoczył 20 wygranych walk. Kiedy jednak w rolę jego rywala wcielił się Włodarczyk Palacios musiał stoczyć 12-rundowe starcie, które decyzją sędziów przegrał: Robin Dolpierre 116-113, Adrio Zannoni 118-112, Joseph Chaane 113-115. Włodarczyk został mistrzem wagi półciężkiej kategorii WBC.

Witalij Kliczko i Tomasz Adamek Witalij Kliczko i Tomasz Adamek Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Adamek - Kliczko 10 września 2011

Największym wydarzeniem bokserskim XXI w. w Polsce była walka Adamka z najlepszym bokserem świata Witalijem Kliczko. Odbyła się ona na stadionie miejskim we Wrocławiu. W niemieckiej RTL pojedynek obejrzało ponad 10 mln widzów. Na stadionie walkę śledziło 42 tys. kibiców. Oczekiwania były wielkie jednak Adamek im nie sprostał. Ani przez chwile nie zagroził Ukraińcowi, który wygrał w 10. rundzie przez techniczny nokaut.

Włodarczyk - Palacios 22 września 2012 półciężka WBC

W ubiegłym roku na jednym ringu ponownie pojawili się Włodarczyk i Palacios. W Hali Stulecia we Wrocławiu stoczyli oni 12-rundowy pojedynek. I ponownie decyzją sędziów lepszy okazał się Polak: Daniel Van de Wiele 116-112, Christophe Fernandez 117-112, Victor Loughlin 116-113.

Andrzej Gołota i Przemysław Saleta Andrzej Gołota i Przemysław Saleta fot. mat. prasowe

Gołota - Saleta, 23 lutego 2013

Kolejna długo oczekiwana walka. Obaj bokserzy lata świetności mają już za sobą, ale to może jedynie oznaczać wyrównany pojedynek. Czy zapisze się on szczególnie na kartach polskiego boksu?