W sobotę druga kolejka Elitarnej Ligi Bokserskiej

Elitarna Liga Bokserska (ELB), która rozpoczęła swoje rozgrywki 30 kwietnia br., zyskuje sobie systematycznie coraz więcej zwolenników. Wspomniane rozgrywki oferują bowiem kibicom boksu amatorskiego w Polsce rywalizację czołówki, aktualnie najlepszych, polskich pięściarzy. Pierwsze dwa spotkania - w Wałczu i w Warszawie - pokazały, że boksowanie w kaskach - na zasadach amatorskich - jest dla polskiego kibica nie mniej interesujące, niż rywalizacja najlepszych w kraju profesjonałów.
W najbliższą sobotę liga stanie przed szansą przekonania do siebie kolejnych kibiców. Na dwóch ringach - w Wałczu i Poznaniu - dojdzie do ciekawych konfrontacji. W pierwszej zmierzą się zespoły, które w inauguracyjnej ligowej kolejce poniosły porażki, czyli PKS Bukowina Wałcz i KS Fenix Warszawa, a w drugiej - absolutnym klasyku - dojdzie do rywalizacji faworytów do drużynowego mistrzostwa Polski - PKB Poznań i BKS Hetmana Białystok.

PKB POZNAŃ vs BKS HETMAN BIAŁYSTOK

Kibice z Poznania przez ostatnie dwa sezony emocjonowali się występami swojej drużyny, PKB Poznań, w rozgrywkach Międzynarodowej Bundesligi. W najbliższą sobotę fanów ze stolicy Wielkopolski czekają doznania nie mniej pasjonujące, bowiem podczas drugiej kolejki Elitarnej Ligi Bokserskiej ich pupile zmierzą się z utytułowanym zespołem Hetmana Białystok. O randze sobotniego meczu świadczy fakt, że na poznańskim ringu dojdzie do aż pięciu pojedynków rewanżowych za tegoroczne mistrzostwa Polski seniorów. Oprócz wspomnianych 10 finalistów krajowego czempionatu, wystąpi również 2 innych srebrnych i 2 brązowych medalistów mistrzostw Polski.

W najlżejszej kategorii (56 kg) Dawid Michelus postara się udowodnić, że jego finałowe zwycięstwo nad Mateuszem Mazikiem w finale mistrzostw Polski nie było kwestią przypadku. W wadze lekkiej czeka nas kolejny pokaz technicznego boksu, czyli rywalizacja Michała Chudeckiego z Andrzejem Liczykiem. Dodajmy, że rywale znają się doskonale, a ich pojedynek będzie już 18-tym z kolei (8 walk wygrał Chudecki, 7 Liczik i 2 remisy). Trenerowi kadry narodowej, Stanisławowi Łakomcowi, wiele do myślenia powinna dać walka najlepszych polskich "średnich' - Igora Jakubowskiego z Kamilem Szeremetą. 19-letni mistrz Polski seniorów, zdaje się mieć "patent" na białostocczanina, z którym wygrał jak dotąd dwa razy. Dla Szeremety, który ze zmiennym szczęściem boksował na ringach międzynarodowych, ewentualna porażka może oznaczać utratę miejsca w reprezentacji na najbliższe imprezy o randze mistrzowskiej.

Prawdopodobne pary (na pierwszym miejscu gospodarze):

56 kg Dawid Michelus - Mateusz Mazik
60 kg Michał Chudecki - Andrzej Liczik
64 kg Tomasz Mazur - Michał Syrowatka
69 kg Kamil Gardzielik - Piotr Sielawa
75 kg Igor Jakubowski - Kamil Szeremeta
81 kg Włodzimierz Letr - Patryk Rostkowski
91 kg Michał Gerlecki - Karen Saakyan lub Cezary Samełko
+91kg Marcin Jerzyk Rekowski - Patryk Brzeski
BUKOWNIA WAŁCZ vs FENIX WARSZAWA

Po przegranym meczu z PKB Poznań - jednym z dwóch głównych kandydatów do zwycięstwa w Elitarnej Lidze Bokserskiej - pięściarze BKS Bukowiny Wałcz w najbliższą sobotę będą zapewne chcieli poprawić humory swoim kibicom. Możliwe będzie to tylko pod warunkiem, że pokonają ekipę stołecznego Feniksa, która w Wałczu także szukać będzie pierwszego ligowego zwycięstwa.

Ekipa Bukowiny, wzmocniona pięściarzami m.in. ze Szczecina, Wałbrzycha/Strzegomia i Chojnic, wydaje się minimalnym faworytem tego starcia. Zwycięskie punkty dać ma jej trzech seniorskich mistrzów Polski - Marcin Łęgowski (krajowy czempion z lat 2008-2011), Krzysztof Sadłoń (mistrz Polski z 2007 r.) oraz Mariusz Burzyński (złoty medalista mistrzostw Polski z 2010 r.). Jeśli dodamy do tego grona doświadczonego Michała Towarnickiego (pięciokrotny brązowy medalista mistrzostw Polski), nieobliczalnego Hakoba Karapetyana oraz młodych-zdolnych Mateusza Polskiego i Adriana Plichtę - to zwycięskie aspiracje klubu z Wałcza wydają się być uzasadnione.

Ekipa gości, Fenix Warszawa, postawi jednak Bukowinie trudne ringowe warunki. Pozytywnie mobilizujący wpływ na ich postawę mieć będzie zapewne lider kadry narodowej, Michał Olaś, oraz warszawska młodzież z brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów z ub. roku, Konradem Dąbrowskim na czele.

Jakie pojedynki szczególnie przykuwają naszą uwagę? Z pewnością rywalizacja najlżejszych (56 kg), czyli Mariusza Burzyńskiego z Sylwestrem Kozłowskim oraz inny pojedynek rutyny z młodością - Marcina Łęgowskiego z Rafałem Perczyńskim (64 kg). Nie mniej interesująco zapowiada się także pojedynek Mateusza Polskiego z Konradem Dąbrowskim. Pod znakiem zapytania stoi występ pochodzącego z Wałcza Jacka Głowackiego (brata Krzysztofa, który boksuje na zawodowym ringu), który zawiódł w 1. kolejce ELB, przegrywając swoja walkę przed czasem. Tym samym nie wiadomo z kim przyjdzie rywalizować Michałowi Olasiowi.

Prawdopodobne pary (na pierwszym miejscu gospodarze):

56 kg Mariusz Burzyński - Sylwester Kozłowski
60 kg Mateusz Polski - Konrad Dąbrowski
64 kg Marcin Łęgowski - Rafał Perczyński
69 kg Adrian Plichta - Popławski
75 kg Hakob Karapetian - Wojciech Sobierajski
81 kg Krzysztof Sadłoń - Paweł Kowalczyk
91 kg ? - Michał Olaś
+91kg Michał Towarnicki - Łukasz Krajewski
Wszystkich kibiców dobrego boksu już dzisiaj zapraszamy do Hali Gimnazjum nr 2 w Wałczu (początek zawodów o godz. 19.00 - wstęp wolny!) oraz Hali CR AWF przy ul. Droga Dębińska10c w Poznaniu (początek zawodów od 16.00 - wstęp: 10 złotych). Oba spotkania ligowe zostaną pokazane na żywo na www.live.bokser.org.

Więcej na Bokser.org >